PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > TOPR na miarę XXI wieku

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/topr-na-miare-xxi-wieku-3112.html
QR Code
TOPR na miarę XXI wieku

Michał Gruszka, 18 stycznia 2008, 13:53
Tagi: Plus

Nowoczesny sprzęt dla TOPR, którego zakup finansuje Fundacja Grupy Vodafone przyczyni się w znaczący sposób do poprawy poziomu bezpieczeństwa w górach.

18 stycznia w Zakopanem odbędzie się uroczystość przekazania Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu sprzętu medycznego do ratowania życia turystom.

Dwanaście nowoczesnych defibrylatorów automatycznych Lifepak CR plus oraz 12 kompletów sprzętu do tlenoterapii przekazane dzięki środkom finansowym pozyskanym od Fundacji Vodafone pozwoli TOPR kompleksowo wyposażyć nawet najbardziej odległe od pomocy medycznej ośrodki narciarskie i schroniska z największym ruchem turystycznym.

Alina Urban, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej w Polkomtel SA powiedziała:

Zaczynają się ferie i rzesze osób wyjeżdżają w góry. A wszystkim nam leży na sercu ich bezpieczeństwo. Dlatego staraliśmy się, żeby ten sprzęt znalazł się w posiadaniu ratowników jeszcze przed feriami.


Nowoczesny sprzęt w znaczny sposób zwiększy szanse przeżycia przy zatrzymaniu akcji serca u turystów lub narciarzy. W niektórych sytuacjach tylko defibrylacja i to podjęta w pierwszych minutach po zatrzymaniu akcji serca daje szansę na uratowanie ludzkiego życia.

Gdzie zostaną rozmieszczone komplety? W schronisku w Morskim Oku, Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Gąsienicowej, Kasprowym Wierchu oraz w ośrodkach narciarskich m.in. w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Witowie, Małym Cichym, Szymoszkowej, Harendzie i na Nosalu. Radości z nowoczesnego sprzętu nie kryje Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.


Naczelnik TOPR powiedział:
Dzięki naszej stałej współpracy mogę powiedzieć, że technicznie weszliśmy już w XXI wiek. Zyskają także turyści. Sprzęt medyczny w każdym ośrodku narciarskim i schronisku zapewni im poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Ale to nie wszystko. Dzięki środkom pieniężnym pozyskanym od Fundacji Vodafone zyska także Tatrzański Park Narodowy, który będzie monitorował rozkład ruchu turystycznego w rejonie Kasprowego Wierchu.

Działania te mają bardzo istotne znaczenie w kontekście dwukrotnego zwiększenia przepustowości  nowej kolei linowej a także w związku z wejściem Polski do układu z Schengen. Na wszystkich szlakach turystycznych zostaną zamontowane czujniki rejestrujące  turystów przemieszczających się w obu kierunkach.

Informacja o natężeniu ruchu turystycznego będzie raz dziennie wysyłana za pośrednictwem sieci GSM do serwera. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie można zarządzać ruchem turystycznym na terenie TPN, szczególnie w okresie aktywności dużych ssaków.

Fundacja Grupy Vodafone powstała w roku 2001. Fundacja koordynuje i finansuje globalne i lokalne działania o charakterze prospołecznym realizowane w krajach, w których pośrednio i bezpośrednio obecny jest Vodafone. Fundacja pomagać ludziom cieszyć się pełniejszym życiem angażując się w projekty, które:
- zwiększają dostępność technologii mobilnych,
- wspierają społeczności lokalne tam gdzie działa Vodafone,
- redukują cierpienie w miejscach, katastrof żywiołowych,
- pomagają młodym ludziom czerpać radość ze sportu i muzyki,
- promują zdrowy styl życia wśród młodych ludzi,
- chronią środowisko naturalne.

Polkomtel S.A. już od ponad 8 lat wspiera ratowników górskich (GOPR i TOPR). Dzięki współpracy ze służbami ratowniczymi udało się zrealizować wiele projektów, które w znaczący sposób przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w górach. Najważniejszym elementem współpracy z TOPR jest zintegrowany system ratownictwa, obsługujący numer ratunkowy 0 601 100 300.

O skuteczności systemu najlepiej świadczą statystyki. Od chwili udostępnienia numeru ratunkowego ratownicy korzystający z Zintegrowanego Systemu Ratownictwa odnotowali za jego pośrednictwem ponad 10 tysięcy akcji i interwencji.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 8 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości