PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > TP dyskryminuje innych operatorów

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tp-dyskryminuje-innych-operatorow-5239.html
QR Code
TP dyskryminuje innych operatorów

Paweł Wasik, 18 grudnia 2008, 11:54
Tagi: Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Prezes UKE wezwał Telekomunikację Polską do usunięcia nieprawidłowości związanych z brakiem równego dostępu do informacji o sieci TP, mających szczególne znaczenie przy świadczeniu usługi Bitstream Access.

W dniach od 1.września do 31.października została przeprowadzona kontrola dotycząca wykonywania przez Telekomunikację Polską obowiązku nałożonego decyzją prezesa UKE dnia 14. lutego 2007 roku. Obowiązek zapisany w tej decyzji polega na równym traktowaniu przez TP pozostałych przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostępu telekomunikacyjnego, w celu świadczenia usługi dostępu szerokopasmowego, w tym usługi szerokopasmowej transmisji danych (Bitstream Access).

Kontrola w szczególności dotyczyła współpracy Telekomunikacji Polskiej z PTK Centertel jako spółką zależną z Grupy TP. Kontrolą objęto sposób zarządzania Grupą TP i TP, strukturę organizacyjną, procesy przepływu informacji pomiędzy komórkami organizacyjnymi, procesy marketingu i sprzedaży.

W wyniku kontroli stwierdzono, iż doszło do naruszenia w/w przepisów. W jej następstwie wydano zalecenia pokontrolne nakazujące usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, które polegały na:

• wspólnym planowaniu kierunków strategii na rynku świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do sieci Internet przez TP i PTK Centertel, zmierzającym do ograniczenia konkurencji ze strony pozostałych operatorów działających na rynku dostępu szerokopasmowego,
• dostępie PTK Centertel do danych i aplikacji informatycznych TP zawierających informacje dotyczące warunków technicznych linii abonenckich i świadczonych usług szerokopasmowych oraz ich użytkowników, do których pozostali operatorzy nie posiadają możliwości dostępu, co w istotny sposób pogarsza ich możliwości konkurowania na rynku dostępu szerokopasmowego,
• przepływie niedostępnych innym operatorom informacji pomiędzy komórkami organizacyjnymi TP i PTK Centertel odpowiedzialnymi za sprzedaż hurtową i detaliczną na rynku usług szerokopasmowych, zmierzającym do ograniczenia konkurencji ze strony pozostałych operatorów działających na rynku dostępu szerokopasmowego,
• stosowaniu rozwiązań dotyczących dostępu do pomieszczeń i sieci telekomunikacyjnej, należących do TP przez PTK Centertel na warunkach lepszych i niedostępnych innym operatorom, co w istotny sposób pogarszało ich możliwości konkurowania na rynku dostępu szerokopasmowego.

Mając na uwadze stwierdzone naruszenia wezwano Telekomunikację Polską do usunięcia, w terminie 60 dni od dnia doręczenia zaleceń pokontrolnych, nieprawidłowości polegających na naruszeniu obowiązku nałożonego na TP decyzją Prezesa UKE z dnia 14. lutego 2007 roku.

Prezes UKE oczekuje, że usunięcie naruszeń doprowadzi do sytuacji, w której wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni funkcjonujący na rynku dostępu szerokopasmowego będą mieli równy dostęp do informacji mających szczególne znaczenie przy świadczeniu usługi szerokopasmowego dostępu do sieci Internet na rynku detalicznym. (LuiN)

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

pioytrula 18.12.2008 @ 17:09
Znowu TP obrywa. W biznesie zwykło się mówić, że nieważne jak, ale by mówili. Już sam nie wiem, czy TP zależy na negatywnych opiniach, czy tak broni swoich interesów, że żadne kary ich nie interesują? Pewnie nie mieli czasu zająć się ważnymi sprawami, skoro się reorganizują. Niedawno czytałem na "PASJA GSM" o rozpadzie TP...
doroteczka 18.12.2008 @ 17:37
Wszystkiemu winna jest chora konkurencja. A jak było naprawdę? Ciężko takie tematy komentować póki niewiadome jest jak sprawy będą się miały dalej. Sama jestem bardzo ciekawa jak się to wszystko zakończy i co się właściwie okaże. Wówczas będzie czas na opinie. :)
julka88 18.12.2008 @ 18:51
Minęły ledwie 2 dni od wiadomości o 500 tysiącach złotych kary nałożonej na TP, a tu już wieści o kolejnych nieprawidłowościach. Coraz bardziej przekonuje się co do prawdziwości słów głoszonych przez moich znajomych, że to nie telekomunikacja polska, lecz "telekompromitacja polska" (telekomuna wydaje się być już określeniem używanym rzadziej, niż przedtem). Bo jak inaczej nazwać to co oni, kolokwialnie mówiąc, wyprawiają? Jakość świadczonych przez nich usług spada, a ich działania rynkowe coraz częściej okazują się albo niezgodne z prawem, albo działają na szkodę konsumentów lub konkurencji.
Cytując wieszcza polskiego: "miałeś chamie złoty róg, (...), został ci się ino sznur"...

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 4 i 7 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości