PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > TP i Netia inwestują w uwalnianie pętli lokalnej

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tp-i-netia-inwestuja-w-uwalnianie-petli-lokalnej-4690.html
QR Code
TP i Netia inwestują w uwalnianie pętli lokalnej

Piotr Baranowski, 16 lipca 2008, 16:27
Tagi: Internet, LLU (Local Loop Unbundling), Netia, Telekomunikacja Polska (TP SA)

Telekomunikacja Polska oddała już do użytku 100 sal kolokacyjnych, dzięki którym operatorzy zyskują dostęp do lokalnej pętli abonenckiej (LLU), a tym samym mogą dotrzeć ze swoją pełną ofertą do klientów korzystających z sieci TP. W 50 lokalizacjach działalność komercyjną rozpoczęła Netia, która jako jedyny duży operator alternatywny inwestuje w LLU.

Przygotowane przez TP sale kolokacyjne dają możliwość uwolnienia ok. 1,5 mln linii, a jeszcze w tym roku ich liczba wzrośnie do ponad 2 mln, co stanowi ok. 20 proc. wszystkich łączy obsługiwanych przez TP.

prezes Zarządu TP Maciej Witucki powiedział:

Uwolnienie pętli lokalnej stało się faktem bezspornym, chętnie współpracujemy z operatorami inwestującymi w LLU, takimi jak Netia. Jednak, aby operatorzy zaczęli z usługi korzystać masowo powinna się zmienić polityka regulacyjna. Obecnie bardziej opłacalne jest korzystanie z hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR) i hurtowej sprzedaży dostępu szerokopasmowego (BSA) niż z dostępu do pętli lokalnej.


Mirosław Godlewski, prezes Netii powiedział:
Planujemy do końca roku przygotować do uwolnienia 100 węzłów abonenckich oraz podwoić liczbę korzystających z szerokopasmowego Internetu Netii. Netia już zainwestowała w LLU ponad 30 mln złotych, a jest to dopiero pierwszy etap naszego projektu. Uwolnienie LLU jest możliwe dzięki zdecydowanym działaniom UKE i jest kolejnym krokiem umożliwiającym wolność wyboru na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Uwolnienie lokalnej pętli abonenckiej (LLU) polega na przejęciu przez innego operatora łącza (tzw. „ostatniej mili”) pomiędzy urządzeniami sieciowymi TP a mieszkaniem abonenta. Dzięki temu może on świadczyć usługi głosowe i usługi dostępu do Internetu (pełne uwolnienie) lub wyłącznie usługi dostępu do Internetu (dostęp współdzielony). Sale kolokacyjne to pomieszczenia w centralach TP, w których instalowane są urządzenia operatorów korzystających z LLU. Na przystosowanie swoich obiektów do świadczenia usługi LLU Telekomunikacja Polska wydała ponad 25 mln zł, a do końca roku planuje przeznaczyć w sumie 37 mln zł.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Pronto 18.07.2008 @ 19:13
fajna oferta, ale jak wszystko co nowe, trzeba będzie poczekać aż się porządnie rozwinie i będzie faktycznie tania. ale możliwości ma niezłe. dobrze, że netia się tym zajęła i miło słyszeć, że tp chce współpracować. może zaczyna do nich docierać, że w rozbudowie infrastruktury leży wspólna kasa.
Slayer 20.07.2008 @ 23:21
To o tyle ważne, ze wreszcie Netia nie bedzie uzalezniona od TP. Wiec teraz predkosci beda wyzsze a i uslugi pewniejsze. Netia wie co robi. A konsumenci odczują to znacząco.
Bagarre 5.08.2008 @ 11:55
Taniej nie będzie dopóki nie spadną regulowane przez UKE ceny jakie Operator Korzystający z LLU musi bulić tpsie, a jest to 36 zeta za linię miesiecznie plus cały koszt swojej infrastruktury i obsługi klienta. Netia zagrala vabank oferując internet po kosztach licząc na zmiany stawek w przyszłości. Do tego czasu juz taniej nie będzie.
jarr 26.08.2008 @ 15:56
Dla mnie i tak Netia jest narazie najlepsza wsród operatorow i dostawców netu na naszym rynku.Żaden inny operator nie ma tylu promocji i ciekawych ofert co Netia.
janek 27.08.2008 @ 10:39
ja bym bardzo prosil aby tepsa poszla sladami netii i zaczela swiadczyc usluge internetowa na abonamencie socjalnym, bo wcale mi sie nei podoba placenie 50 zlotych za stacjonarny tel tylko po to, by moc miec neostrade

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 13 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości