PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > TP: Nałożona kara jest absurdalna

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tp-nalozona-kara-jest-absurdalna-419.html
QR Code
TP: Nałożona kara jest absurdalna

Piotr Baranowski, 22 lutego 2007, 15:07
Tagi: Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Telekomunikacja Polska uważa, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie miał podstaw do nałożenia kary związanej z opłatą za utrzymanie łącza do świadczenia usługi neostrada tp bez telefonu. Podobne stanowisko zajęła Komisja Europejska. TP odwoła się od decyzji UKE do sądu.

TP spodziewała się tej kary, gdyż Prezes UKE w ostatnich miesiącach wręcz codziennie zapowiadała ją w mediach. Mieliśmy jednak nadzieję, że regulator uwzględni opinię Komisji Europejskiej i zmieni swoją decyzję.

Opłata za utrzymanie łącza pobierana przez TP przy korzystaniu wyłącznie z usługi szerokopasmowej jest elementem kosztów teleinformatycznych, a nie telefonicznych. Zgodnie z prawodawstwem i praktyką Unii Europejskiej nie podlega ona regulacji. TP nie może zgodzić się, że „jest to istotny element kosztów korzystania z usługi telefonicznej” jak chce UKE, bo w tym przypadku w ogóle nie ma mowy o usługach telefonicznych.

UKE chce kontrolować i zatwierdzać regulaminy i cenniki neostrady. Komisja Europejska zawetowała ostatnio projekty dwóch decyzji regulacyjnych UKE właśnie ze względu na to, że polski regulator chciał uzyskać niespotykane w krajach Unii kompetencje do ingerowania w usługi broadbandowe TP. „KE radzi, że trzeba zrobić coś dla prawdziwej skutecznej konkurencji i konsumentów, a nie działać na pokaz, by znaleźć się na pierwszych stronach gazet" – tak skomentował karę za koszt utrzymania łącza Martin Selmayr, rzecznik komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

Niezależnie od braku podstaw do nałożenia kary jej wysokość jest absurdalna. Publiczne deklaracje UKE, że ma ona skonsumować wszystkie zyski uzyskane według Urzędu niezgodnie z prawem, nie przystają do rzeczywistości. Żeby osiągnąć takie zyski TP musiałaby pobierać sporną opłatę przez ok. 50 lat. Poza tym TP nie zgadza się z argumentacją UKE, że opłata za utrzymanie łącza jest „zawyżona”. Przekazaliśmy UKE raporty dwóch niezależnych audytorów (KPMG i Pricewaterhouse Coopers), które potwierdziły słuszność i prawidłowość skalkulowanych przez TP kosztów.

reklama

Ostatnie opinie internautów

księgowy 22.02.2007 @ 21:06
Opłata TP za "utrzymanie łącza" jest w ewidentny sposób zawyżona. Po pierwsze: to samo łącze kosztuje w TP 28 zł w najniższym abonamencie telefonicznym, ale już prawie 37 zł dla potrzeb internetu. Po drugie: internet można wykupić u innych operatorów, którzy świadczą usługę w oparciu o wydzierżawione od TP łącza. Podczas gdy w TP koszt utrzymania linii wynosi 37zł, u nich za to samo łącze TP zapłacimy tylko ... 15 zł.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 14 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości