PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > TP pokryje "białe plamy" w Lubuskim

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tp-pokryje-biale-plamy-w-lubuskim-8815.html
QR Code
TP pokryje "białe plamy" w Lubuskim

Maciej Celmer, 18 marca 2011, 12:15
Tagi: białe plamy, Grupa TP, światłowód, Województwo Lubuskie

Telekomunikacja Polska zbuduje sieć szybkiego internetu (szkieletowo-dystrybucyjną) w tej części województwa lubuskiego, która jest jej pozbawiona. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej do końca 2013 roku ponad 280 miejscowości zyska dostęp do internetu.

Projekt „Szerokopasmowe Lubuskie” zlikwiduje tzw. białe plamy internetowe w województwie lubuskim. Zbudowane zostanie ponad 1300 km sieci światłowodowej. Dzięki temu 50 000 mieszkańców regionu zyska dostęp do internetu w prędkości co najmniej 6Mbit/s. Pozwoli to na korzystanie m.in. z takich usług jak IPTV czy wideo na życzenie.

Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy TP powiedział:

Bardzo się cieszę, że Urząd Marszałkowski zdecydował się na współpracę z TP. Jestem przekonany, że realizacja projektu „Szerokopasmowe Lubuskie” pokaże jak sprawnie wykorzystywać środki unijne. W ciągu trzech lat zbudujemy nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, z której będą korzystać mieszkańcy oraz lokalne firmy i instytucje


Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego powiedziała:
To jeden z najważniejszych projektów w naszym regionie. Z badań opublikowanych pod koniec 2010 r. przez Gazetę Wyborczą wynika, że większość Polaków marzy o dostępie do internetu. A my w Lubuskiem już te marzenia spełniamy

Koszt inwestycji szacowany jest na ok.150 mln zł. Dofinansowanie UE w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 52 mln zł. Resztę kosztów ze własnych środków pokryje Telekomunikacja Polska. Przykład ten pokazuje w jaki sposób budować nowoczesną infrastrukturę tam, gdzie rachunek ekonomiczny nie gwarantuje takiej inwestycji.

Sieć będzie neutralna technologicznie i gwarantuje "otwarty dostęp" dla operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła zbudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.

Źródło: Grupa TP

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 18.03.2011 @ 12:21
Myślę, że koszty tej inwestycji się zwrócą.
Dzięki tej sieci, użytkownicy będą mogli korzystać z dodatkowych usług, a co za tym idzie, zwiększać przychody TP ;)
Sądzę, że to dobre posunięcie TP ;-)
muciomacio 18.03.2011 @ 18:44
rzeczywiście dobry ruch ze strony operatora. Widać przynajmniej, że Tepsa nie tylko rozwija swoją ofertę usług, (choćby ostatnio po przez powiększenie telewizyjnego pakietu podstawowego), ale i rozbudowuje swoją infrastrukturę.
Cami 18.03.2011 @ 19:44
@muciomacio - operator został odpowiednio zachęcony, przez odpowiedni urząd :-).
Nie jestem pewna, czy inwestowanie w technologie kablowe na takich obszarach jest odpowiednie. Może mam złe wyobrażenie, ale z opisu wychodzą mi jakieś mało zamieszkane obszary, w które do tej pory nie opłacało się inwestować. Może nawet rozrzucone osiedla, w których nie było tradycyjnych telefonów stacjonarnych, tylko te radiowe? W ramach modernizacji TP ma je likwidować, o ile już tego nie zrobiło.
Pewnie oferta CDMA z jakimiś powiększonymi limitami, ale ograniczona terytorialnie byłaby zbyt trudna do przygotowania.
Dobrze, że ludzie będą mieli zapewnione 6 Mbps. To w zasadzie dziś i w najbliższej przyszłości wystarczy, także na streaming treści wideo w dobrej jakości. Dobrej, czyli realnie możliwej do masowego zaoferowania. Nikt nie oczekuje pełnego HD :-)
M&M 19.03.2011 @ 16:50
@Cami - nie zgodzę się. Eter ma ograniczona pojemność, kabel już niekoniecznie. Nie sądzę, żeby ktoś sie pchał z LTE w słabo zaludnione regiony, a jak już kabel jest w ziemi - można z niego dużo wycisnąć. Nie wiem tylko, czy nie przesadzili z tym IPTV. U moich rodziców maksimum łącza to 10 Mbps, ale jakby chcieli telewizję od TP, to mogą tylko w formie satelitarnej. Nie wiem od czego to jednak zależy.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 11 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości