PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > TP sprzedaje Emitela za 1,7 mld zł

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tp-sprzedaje-emitela-za-1-7-mld-zl-8866.html
QR Code
TP sprzedaje Emitela za 1,7 mld zł

Maciej Celmer, 25 marca 2011, 09:11
Tagi: EmiTel, Grupa TP, Montagu Private Equity

Grupa TP podpisała przedwstępną umowę sprzedaży Emitela, polskiego operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej. Kupującym jest jeden z funduszy private equity w Europie – Montagu Private Equity. Wartość transakcji wyniosła 1,7 mld złotych.

Maciej Witucki, prezes Grupy TP powiedział:

Ta umowa jest wynikiem strategii Grupy TP, która zakłada koncentrację na naszej podstawowej działalności. Jesteśmy też przekonani, że Montagu, jako nowy właściciel, zapewni dalszy dynamiczny rozwój Emitela


Michał Chałaczkiewicz, Partner Montagu odpowiedzialny za inwestycje funduszu w Europie Środkowowschodniej powiedział:
To pierwsza bezpośrednia inwestycja Montagu w Polsce i druga inwestycja w Europie Środkowowschodniej. Emitel świadczy usługi niezbędne dla odbiorców w atrakcyjnych i wzrostowych segmentach rynku. W oparciu o jej dotychczasową, efektywną działalność, planujemy rozwijać usługi dla nadawców i operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Chcemy wspierać doświadczony zespół menedżerski spółki w dalszym rozwoju Emitela, jako niezależnego operatora infrastruktury radiowo-telewizyjnej oraz telekomunikacyjnej w Polsce

Transakcja wymaga zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: Grupa TP

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 25.03.2011 @ 09:25
Jeżeli TP chce się skupić na danej działalności to sprzedaż Emitela to dobre wyjście. Dodatkowy przychód, i możliwość skoncentrowania się na pewnych usługach.
Wydaje mi się, że UOKiK nie będzie miał nic przeciwko? Chyba, że czegoś nie wziąłem pod uwagę.
Cami 25.03.2011 @ 09:28
To jest poniekąd rozsądne posunięcie. Fakt, pozbywanie się masztów telewizyjnych, kiedy już tuż tuż zostanie w pełni wprowadzaona naziemna telewizja cyfrowa jest może nieroztropne, ale tak jak mówi przedstawiciel TP - to nie jest ich "core business". Cena nie jest taka zła, pamiętam doniesienia o 1,5 mld. Jest 200 milionów więcej.
Zresztą skądś muszą się wziąć środki na odszkodowanie dla Duńczyków :-).
Jak ktoś chce sobie poczytać o Emitelu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/TP_EmiTel
Jest nawet mapa ich nadajników:
http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow
Cami 25.03.2011 @ 09:33
@dawid9222 - urząd mógłby mieć coś przeciwko, gdyby Emitel kupował ktoś, kto miał też jakieś nadajniki telewizyjne i tym sposobem uzyskałby 100% - monopol. Ewentualni, gdyby np. jakaś platforma cyfrowa to kupiła, bo mogliby dyskryminować innych dostawców itd. Możliwości jest sporo, ale nie można mówić o np. zachwianiu konkurencji lokalnej, bo jej nie ma. Na dany obszar jest jeden maszt i tyle. Decyzja urzędu jest formalnością i jedyną wątpliwością którą mógłby mieć to tak jak pisałam - gdyby te maszty kupiła któraś z telewizji, ale to kto jest na nie wpuszczany jest chyba regulowane przez jakiś urząd? Emitel może swobodnie dyktować stawki za "podwieszenie" swojego sprzętu?
W sumie to nie istotne. Kupił fundusz i to dobra inwestycja dla funduszu. Ten segment gwarantuje stałe przychody od wypłacalnych wynajmujących. Nie można spodziewać się jakiś dramatycznych wzrostów, ale jako inwestycja kapitałowa - bardzo dobra.
Hajdek 25.03.2011 @ 18:56
Co prawda TP potrzebuje (jak już powiedział Cami) pieniędzy na odszkodowanie dla Duńczyków, ale myślę, że z pewnością znalazłoby na to fundusze bez tej akcji. Poza tym nie wiem czy sprzedawanie nadajników jest mądrym posunięciem. Rzeczywiście - organizacja nie skupia się głównie na telewizji, ale z tego również czerpie dochody. Chociaż z drugiej strony - TP będzie mogło skupić się dzięki tym funduszom na innych inwestycjach i rozwijać swoje projekty. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
Pozdrawiam, Hajdek
Cami 3.04.2011 @ 10:59
@Hajdek - ale gdzie znalazłaby fundusze? Musieliby się zadłużyć i ponieść koszt obsługi tego zadłużenia. Nie sądzę, żeby zyski z działalności Emitela wystarczyły chociażby na odsetki ze zobowiazania dla Duńcxzyków. Zresztą, popsuliby sobie rating kredytowy. Gdyby nie widmo zapłacenia tej należnosci, nikt nie sprzedawałby Emitel bo to cenne aktywa. Jest jednak chętny płącącyc dobrą cenę - czemu z tego nie skorzystać?

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 6 i 3 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16