PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Twórca Wirtualnej Polski tworzy nowy projekt - wywiad

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tworca-wirtualnej-polski-tworzy-nowy-projekt-wywiad-6504.html
QR Code
Twórca Wirtualnej Polski tworzy nowy projekt - wywiad

Piotr Baranowski, 4 października 2009, 19:57 (ostatnio zmodyfikowano w niedziela, 4 października 2009 o 19:58)
Tagi: Wirtualna Polska, Leszek Bogdanowicz, Gaga BOX

Leszek Bogdanowicz twórca Wirtualnej Polski i szef projektu iTVP tworzy swój kolejny projekt. Gaga - bo tak nazywa się projekt jest osobistym cyfrowym radiem dostępnym z poziomu telefonu komórkowego. Autorowi projektu zadaliśmy kilka pytań.

Możliwości cyfrowego radia to:

  • Słuchanie na komórce stacji radiowych FM i Internetowych udostępnianych przy współpracy z nadawcami,
  • odbiór stacji praktycznie na terenie całego kraju i oczywiście też za granicą - wszędzie gdzie jest zasięg Twojej sieci GSM
  • odbiór stacji w ruchu nawet przy dużych prędkościach poruszania się
  • niskie koszty związane ze zmniejszonym transferem danych
  • Zatrzymywanie słuchania (pauza) i wznowienie od momentu zatrzymania
  • Personalizacja – tworzenie listy ulubionych stacji
  • Wyszukiwanie – co i kiedy będzie nadawane przez stacje

Platforma do tej pory została przetestowana wyłącznie na trzech modelach telefonu: Nokia E51, Nokia E52 i Nokia N95.

Premiera platformy ma odbyć się już w dniu jutrzejszym i będzie dostępna pod adresem: http://beta.gagabox.pl/.

Piotr Baranowski: Jak w 2 zdaniach mógłbyś streścić czytelnikom zasady działania programu?
Leszek Bogdanowicz: Gaga to osobiste cyfrowe radio, które mogę wziąć ze sobą wszędzie i w którym znajdę to co lubię. To teraz. W następnym etapie będziemy chcieli rozszerzyć funkcje programu tak, aby stał się osobistym cyfrowym odtwarzaczem wszelkich treści audio, nie tylko radia. Oczywiście od razu tak się nie stanie, ale małymi krokami będziemy starali się iść w tym kierunku.

PB: Ile osób pracuje przy projekcie?
LB: Zespół wdrożeniowy liczy oprócz mnie 5 osób, których praca została zakontraktowana zewnętrznie w firmie One2tribe.

PB: Jesteś założycielem WP, pracowałeś przy projekcie iTVP. Czy doświadczenia nabyte podczas tych projektów są pomocne teraz?
LB: Na pewno możliwość wykazania doświadczenia w realizacji złożonych, masowych produktów medialnych była pomocna w pozyskaniu finansowania, a także w nawiązywaniu relacji z partnerami, czołowymi nadawcami radiowymi, innymi dostawcami treści audio czy operatorem GSM. Dzięki posiadanemu doświadczeniu udało się - mam nadzieję - uniknąć wielu błędów, które mogłyby wynikać ze złej oceny możliwości technologicznych, potencjału rynku czy potrzeb odbiorców. Oczywiście dopiero weryfikacja rynkowa przyniesie odpowiedź na pytanie, czy nasze oczekiwania w stosunku do przedsięwzięcia odpowiadają rzeczywistej potrzebie rynkowej, czy - mówiąc wprost - ludzie będą chcieli korzystać z produktu, który im oferujemy. No i co bardzo ważne, czy da się na tym zarobić.

PB: Nie boisz się, że ceny transferu danych są w Polsce nadal jeszcze zbyt wysokie by przekonać użytkowników telefonów na skorzystanie z Gaga?
LB: Po pierwsze obecnie Gaga jest najtańszym sposobem słuchania dziesiątek, a niedługo i setek stacji radiowych FM i Internetowch na komórce. Wynika to z zastosowania wysokowydajnej kompresji danych, która pozwala osiągnąć jakość dźwięku zbliżoną do radia FM przy prędkości przesyłu 24kb/s. To zresztą daje nie tylko realne oszczędności dla odbiorcy, ale także zapewnia możliwość odbioru każdej stacji nadającej poprzez Gaga na terenie całego kraju, także w ruchu. Jeśli ktoś miałby więc odnieść sukces w dostarczaniu oferty radiowej na komórki, to nasze przedsięwzięcie ma największe szanse.
Po drugie rynek usług transmisji danych w sieciach GSM stale rozwija się i nieuniknione jest odchodzenie od rozliczania tych usług za każdy przesłany MB. Obserwacja innych rynków, a także rozmowy z operatorami rodzimymi pozwalają na stwierdzenie, iż będziemy obserwować proces przechodzenia do innych form rozliczeń, czy to ryczałtowych z limitem miesięcznym wolumenu danych, czy też rozliczeń za czas korzystania z konkretnych usług, a nawet włączania wybranych usług do abonamentu. Liczymy na to, że w połowie roku 2010 liczba osób korzystających z tych nowych form Po drugie rynek usług transmisji danych w sieciach GSM stale rozwija się i nieuniknione jest odchodzenie od rozliczania tych usług za każdy przesłany MB. Obserwacja innych rynków, a także rozmowy z operatorami rodzimymi pozwalają na stwierdzenie, iż będziemy obserwować proces przechodzenia do innych form rozliczeń, czy to ryczałtowych z limitem miesięcznym wolumenu danych, czy też rozliczeń za czas korzystania z konkretnych usług, a nawet włączania wybranych usług do abonamentu. Liczymy na to, że w połowie roku 2010 liczba osób korzystających z tych nowych form rozliczeń będzie na tyle duża, aby dała nam możliwość pozyskania satysfakcjonującej nas liczby odbiorców.

PB: Czym Gaga różni się od standardowej rozgłośni FM?
LB: Tym czym rożni się cyfrowa platforma telewizji satelitarnej od stacji TV. Gaga nie jest nadawcą a jedynie agregatorem oferty nadawców. Przy czym w odróżnieniu od "tradycyjnych" platform cyfrowych nie wykorzystujemy broadcastu, lecz dobrze znany z Internetu unicast, czyli strumieniowanie do każdego odbiorcy. Dodatkowo przy udostępnianiu oferty audio współpracujemy ściśle z nadawcami - Gaga nie jest zwykłym programem zbierającym w jednym miejscu istniejące w Internecie strumienie radiowe, lecz jest platformą zintegrowaną z systemami nadawców. To daje nam możliwość uzupełniania zintegrowanej oferty nadawców ciekawymi usługami interaktywnymi, a także w przyszłości oferowanie audio na żądanie.

PB: Dlaczego słuchacze mają odbierać np. RMF za pośrednictwem Gaga, a nie za pomocą częstotliwości FM?
LB: Ponieważ RMF to dzisiaj już blisko 100 stacji. Znakomitej większości z nich nie posłucham przez odbiornik FM. Dotyczy to także innych grup medialnych jak np. Agory z serwisem tuba.fm. Oczywiście mogę użyć komputera. Ale w wielu przypadkach o wiele wygodniej i prościej jest skorzystać z Gaga na swojej komórce. Uruchomienie odtwarzania dowolnego radia trwa kilka sekund, odbiornik (telefon) mogę wziąć ze sobą gdzie chcę. A ponieważ Gaga wykorzystuje bardzo niskie prędkości przesyłu, mogę słuchać wybranego radia w sytuacjach, w których komputer jest niepraktyczny, bądź bezużyteczny - w pociągu, w samochodzie, na rowerze, w sklepie, na imprezie itd. Poza tym zwykły odbiornik FM nie da mi możliwości zatrzymania (pauzy) odtwarzania programu radowego (bo akurat muszę zrobić coś innego, w czym słuchanie radia przeszkadzałoby), a potem wznowienia i odtwarzania z przesunięciem czasowym, co oczywiście możliwe jest w Gaga.

PB: Czy któryś z operatorów zdecydował się wesprzeć projekt?
LB: Operatorzy są bardzo zainteresowani wykorzystaniem Gaga jako usługi promującej korzystanie z usług transmisji danych, szczególnie poprzez specjalne plany taryfowe, jak np. ryczałt miesięczny. Nawiązaliśmy współpracę z jednym z operatorów GSM. Efekt tej współpracy mam nadzieję będzie można wkrótce zobaczyć.

PB: Na jakie zainteresowanie użytkowników liczycie do końca tego, a także przyszłego roku?
LB: Jesteśmy realistami, jeśli chodzi o cele biznesowe. Nie zakładamy w naszym modelu milionowych liczb odbiorców. Aczkolwiek wiemy, iż obecnie liczba potencjalnych odbiorców posiadających telefony umożliwiające korzystanie z naszego produktu sięga 1,5 mln. Jeśli uda nam się uszczknąć z tego tortu choć niewielką część, będziemy zadowoleni. Nie chcemy przy tym wchodzić w popularny, ale bardzo ryzykowny model, w którym najpierw dajemy wszystko za darmo i liczymy na zdobycie milionów użytkowników, a potem zastanawiamy się jak na tym zarobić. Od samego początku będziemy starali się generować przychody, czy to z usług premium, czy z reklamy czy też z opłat abonamentowych. Zapewne będzie to skutkowało ograniczeniem bazy klientów, ale przedsięwzięcie będzie od początku miało zdrowe podstawy. Liczymy na to, że uda nam się stworzyć produkt, za który w taki czy inny sposób warto będzie - niewiele, ale jednak zapłacić.

PB: Jakie firmy czy znane osoby stoją za projektem oprócz Ciebie?
LB: Przygotowanie projektu realizowane było przez zespół trzech osób, które są udziałowcami przedsięwzięcia. Oprócz mnie jest Robert Ryszkowski - autor pierwotnej koncepcji nadawania radia przez sieć GSM, osoba doświadczona w zakresie zarządzania projektami i konsultingu, oraz Maciej Skrzypczyński, współwłaściciel firmy Netix, posiadającej ogromne doświadczenie i wiedzę z zakresu technik kodowania, kompresji i przesyłu audio i wideo. Moim zadaniem było stworzenie koncepcji produktu, ścieżki rozwoju i następnie wdrażanie i konstruowanie relacji z partnerami - nadawcami i innymi dostawcami audio, operatorami GSM itp, a także pozyskanie finansowania projektu. Naszym inwestorem został fundusz SpeedUp z Poznania, który oprócz pieniędzy wniósł swoje kompetencje m.in. z zakresu marketingu i finansów. Jeśli chodzi o finansowanie warto wspomnieć, iż udało nam się uzyskać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

PB: Jakie macie plany na najbliższe miesiące?
LB: Na początek udostępniamy wersję beta. Co prawda przeprowadziliśmy już intensywne testy, ale zapewne jeszcze jakieś niedociągnięcia się pojawią. Liczymy, że użytkownicy wersji beta pomogą nam poprawić nasz produkt. Równolegle pracujemy nad wdrożeniem kolejnej wersji produktu, w której pojawią się funkcje interaktywne, a także kontent audio na żądanie. Pracujemy tez nad portowaniem programu na jak największą liczbę modeli telefonów. Staramy się tez rozszerzyć aktualną ofertę kilkudziesięciu stacji - chcielibyśmy mieć co najmniej 150 stacji, tak aby każdy znalazł coś dla siebie.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Julek 16.10.2010 @ 23:35
A aplikacja wciąż leci do przodu. Wczoraj do listy stacji dołączyło radio Woodstock! Mam również nadzieję, że za jakiś niedługi czas aplikacja będzie dostępna również pod Androidem.
Szuszu 4.12.2010 @ 19:25
Ponad 200 stacji dostępnych w Gagabox robi wrażenie. Pewnie nie zdecydowałbym się na korzystanie z aplikacji gdyby nie możliwość darmowego testowania przez miesiąc. Teraz wydaje mi się, że tych parę złotych za subskrypcję warto zapłacić:)
Aqya 6.01.2011 @ 19:05
Najnowsza wersja programu jest super! No i zaczęła działać na innych telefonach a nie tylko Nokia i iPhone. Na mojej Noki działa o wiele szybciej niż ta pierwsza wersja programu.
Sezar 25.01.2011 @ 23:51
Czym jeszcze nas zaskoczy ta aplikacja? Dla mnie pierwszym szokiem było wprowadzenie podcastów. Drugim wejście na kolejne marki telefonów. Czas na kolejne systemy. A może jest coś czego nikt się nie spodziewa?

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 12 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości