PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Tylko 1% Polaków korzysta z VoIP

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/tylko-1-polakow-korzysta-z-voip-169.html
QR Code
Tylko 1% Polaków korzysta z VoIP

Piotr Baranowski, 22 stycznia 2007, 11:00 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 22 stycznia 2007 o 20:07)
Tagi: VoIP

Ipfon zleciło TNS OBOP przeprowadzenie badania na temat ilości osób korzystających z VoIP. Wynika z niego, że tylko 1% Polaków regularnie korzysta z tej formy komunikacji, a aż 88%! nie wie co to jest.

OBOP objął swoim badaniem reprezentatywną grupę 1003 osób powyżej piętnastego roku życia. Pytano się ich, czy wiedzą, co to jest telefonia VoIP oraz w jaki sposób można z niej korzystać. Badania pokazały, że tylko 1% respondentów regularnie korzysta z telefonii internetowej, 6% posiada na jej temat wiedzę. Kolejnych 5% słyszało coś o telefonii VoIP, a 88% nie wie, co to jest.

Z badań wynika, że najwięcej użytkowników telefonii VoIP jest wśród osób młodych w wieku do 29 lat oraz nieco starszych w wieku 40-59 lat. Są to ludzie dobrze wykształceni, zajmujący kierownicze stanowiska i prowadzący prywatną przedsiębiorczość. Najmniej użytkowników VoIP jest wśród emerytów, rencistów i rolników, osób słabo wykształconych i zamieszkujących niewielkie miejscowości. Najmniejszą wiedzą o VoIP mają także osoby bez dostępu do Internetu oraz nie posiadające telefonu komórkowego. Największą - korzystający z dostępnych rozwiązań telekomunikacyjnych i internetowych.

Wśród młodych, którzy w największym stopniu wiedzą co to jest VoIP, powszechne jest korzystanie z komunikatorów internetowych m.in. do rozmów telefonicznych. To rozwiązanie opiera się o technologię VoIP, ale użytkownicy rzadko o tym wiedzą.

Potwierdza to Przemysław Siwek, Dyrektor ds. Rozwoju Ipfon: Patrząc na wyniki badań ma się wrażenie, że wiele osób korzysta z VoIP, ale wcale o tym nie wie. Świadczy o tym spora liczba użytkowników komunikatorów internetowych, którzy nie deklarują znajomości terminu telefonia VoIP. Możliwość wykonywania połączeń telefonicznych przez komunikator traktują jako gadżet nie wiedząc jednocześnie, że w rzeczywistości jest to właśnie VoIP.

Odpowiedzi na drugie pytanie OBOP - w jaki sposób można dzwonić za pomocą telefonii VoIP - pokazują, że zaledwie 40% osób spośród tych, którzy choćby słyszeli o VoIP wie, iż można z niej korzystać także za pomocą zwykłego aparatu telefonicznego i mieć normalny numer stacjonarny w dowolnej strefie numeracyjnej.

Już teraz za pomocą telefonii VoIP można rozmawiać dokładnie tak samo, jak ze zwykłego telefonu, a dochodzą do tego ciekawe usługi dodatkowe, jak np. faks przez e-mail i wiele innych. W przypadku telefonii VoIP nie ma abonamentu, jakość połączeń jest identyczna z telefonią tradycyjną, a ceny za połączenia są kilkakrotnie niższe. Badania jednoznacznie pokazują, że niewiele osób w Polsce wie o takich możliwościach telefonii internetowej. Potrzeba jeszcze wiele wysiłku, by uświadomić Polaków, jak bardzo mogą skorzystać na telefonii VoIP, tak aby nie była ona domeną wyłącznie entuzjastów VoIP, ale też zwykłych ludzi. Upowszechnienie korzystania z telefonii VoIP jest jednak procesem nieuchronnym, bo oferuje ona zdecydowanie więcej za mniejszą cenę niż telefonia tradycyjna - dodał Siwek.

Źródło: Ipfon

reklama

Ostatnie opinie internautów

tranceman 22.01.2007 @ 21:09
a za kilka lat z 1% zrobi sie ze 40% albo i wiecej - polaczenia telefoniczne przez internet sa teraz tak tanie ze TP, Tele2 i inni operatorzypowinni trząść spodniami spogladajac w przyszlosc bo czeka ich nielada wyzwanie

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 13 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości