PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Ubuntu Mobile z interfejsem dotykowym

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/ubuntu-mobile-z-interfejsem-dotykowym-3546.html
QR Code
Ubuntu Mobile z interfejsem dotykowym

Michał Gruszka, 28 lutego 2008, 11:46
Tagi: ciekawostka, LiMo (Linux Mobile), Linux, Linux Phone Standards (LiPS)

Rywalizacja w systemach operacyjnych dla urządzeń przenośnych staje się coraz bardziej interesująca. Firma Canonical, twórca najpopularniejszej dystrybucji linuksowej – Ubuntu, zapowiedziała, że wersja komórkowa tego systemu będzie obsługiwała interfejs dotykowy.

Ubuntu Mobile, który pojawi się prawdopodobnie w maju tego roku, ma rozpoznawać podstawowe gesty dłoni i palców użytkownika, jak znane z rozwiązań stosowanych przez Apple, przewijanie zawartości okien poprzez przesuwanie palcem po ekranie. Urządzenia, które skorzystają z nowego systemu określane są jako Mobile Internet Devices (MID), czyli przenośne gadżety z dostępem do Internetu.

Ponadto, produkty wyposażone w system Canonical będą mogły obsługiwać technologię OpenGL, służącą do wyświetlania grafiki 3D, transfer danych telefonii komórkowych 3G oraz Wi-Fi. Takie funkcje jak Bluetooth, GPS oraz kamery podłączane przez USB, mają działać w Ubuntu Mobile bez dodatkowych sterowników.

Chociaż głównym konkurentem dla Ubuntu w branży produktów MID, będzie Windows Mobile, być może do rywalizacji włączy się także uaktualniony Mac OS X dla urządzeń przenośnych.

Źródło: 4press

reklama

Ostatnie opinie internautów

wezywiusz 28.02.2008 @ 15:42
Napisze tyle że ciekawie zapowiada się ten rok. Dużo koncernów zaczyna ze sobą rywalizować ;) Ubuntu w telefonie komórkowym ? Na pewno zyska popularność tak jak jego PCtowa wersja. Ważne jest również to że większość programów pisanych pod system będzie dostępna za darmo.
Ciekawi mnie jeszcze czy kiedykolwiek będą telefony, na których będziemy mogli instalować wybrany system. Byłoby to naprawdę ciekawe rozwiązanie. Wtedy dopiero przekonalibyśmy się naprawdę ile osób, jaki system uważa za najlepszy. Czekam z niecierpliwością na pierwszy telefon z tym systemem.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 10 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości