PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UE chce pełnej niezależności ICANN

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/ue-chce-pelnej-niezaleznosci-icann-6363.html
QR Code
UE chce pełnej niezależności ICANN

Łukasz Roguski, 27 sierpnia 2009, 10:40
Tagi: ICANN, Internet, Komisja Europejska (KE), UE, Viviane Reding

Komisja Europejska wezwała do międzynarodowych rozmów w sprawie zarządzania przepływem danych w internecie. Apel ma związek z wygasającą we wrzesniu umową Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN) z amerykańskim rządem.

ICANN to organizacja o charakterze niezarobkowym, która nadzoruje techniczne aspekty internetu oraz przyznawanie nazw domen internetowych. Została ona powołana do życia w 1998 r. i działa w ramach umowy z rządem amerykańskim. Choć ICANN jest organizacją prywatną posiadającą międzynarodowy zarząd, bezpośrednio odpowiada przed rządem w Waszyngtonie. Dwustronna umowa wygaśnie jednak już wkrótce.

Jak powiedziała Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, organizacja ta może teraz stać się w pełni niezależna i odpowiedzialna jedynie przed światową społecznością internetową. Jedną z kontrowersyjnych kwestii jest kontrola krajowych nazw domen internetowych, takich jak .pl, .uk, .fr czy .eu.

W dokumencie zatytułowanym „Zarządzanie Internetem: kolejne działania” Komisja proponuje, by ICANN zarządzały podmioty prywatne w oparciu o zasady uzgodnione przez władze publiczne oraz aby rządy nie miały prawa interweniowania w bieżące funkcjonowanie organizacji.

- Potrzeba ta jest tym bardziej pilna, że kolejny miliard nowych internautów najprawdopodobniej będzie pochodził z krajów rozwijających się - powiedziała komisarz, wzywając do międzynarodowej debaty na ten temat.

Źródło: efi24.com

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 7 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości