PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE: Apel do Abonentów

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-apel-do-abonentow-4530.html
QR Code
UKE: Apel do Abonentów

Michał Gruszka, 20 czerwca 2008, 12:34
Tagi: prawo, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Z informacji pozyskanych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, iż operatorzy - dostosowując się do wytycznych Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) - wprowadzają nowe zasady dotyczące publikacji danych abonentów w publicznie dostępnym spisie abonentów.

Przypomnieć należy, iż w dniu 11 lutego 2008 r., w związku z pismem GIODO, zawierającym stanowisko, iż po wejściu w życie ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne przedsiębiorcy telekomunikacyjni powinni uzyskać od każdego abonenta (niezależnie od daty podpisanej umowy) zgodę na zamieszczenie ich danych w publicznie dostępnym spisie abonentów, rozumianym jako informacja o numerach telefonicznych abonentów (biuro numerów, w tym Ogólnokrajowe Biuro Numerów) oraz spis abonentów wydawany w formie książkowej lub elektronicznej, w tym Ogólnokrajowy Spis Abonentów, Prezes UKE dokonał zmiany opublikowanego w dniu 16 sierpnia 2007 r. stanowiska w sprawie zbierania zgód abonentów do Ogólnokrajowego Biura Numerów i Ogólnokrajowego Spisu Abonentów.

Zgodnie z przepisami art. 169 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego zamieszczenie w publicznie dostępnym spisie abonentów danych identyfikujących abonenta będącego osobą fizyczną, może nastąpić wyłącznie po uprzednim wyrażeniu przez niego zgody na dokonanie tych czynności. Tym samym, raz jeszcze należy zaznaczyć, że w publicznie dostępnym spisie abonentów, w tym w Ogólnokrajowym Biurze Numerów i Ogólnokrajowym Spisie Abonentów, umieszczone będą wyłącznie informacje o numerach tych klientów, którzy wyrazili na to zgodę. Zgoda ta nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści.

Dotyczy to wszystkich abonentów będących osobami fizycznymi, również tych, którzy zawarli umowę z operatorem przed dniem 3 września 2004 r., tj. przed wejściem w życie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Z danych będących w posiadaniu Urzędu wynika, że niektórzy operatorzy już taką akcję pozyskiwania zgód od abonentów rozpoczęli (przesyłając np. z miesięcznym rachunkiem telefonicznym do swoich abonentów formularze oświadczenia o wyrażeniu zgody na publikację ich danych adresowych, czy też zamieszczając takie formularze na swoich stronach internetowych), inni są w trakcie jej przeprowadzania, a jeszcze inni już ją zakończyli.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 6 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości