PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE chce pomóc klientom Ery

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-chce-pomoc-klientom-ery-693.html
QR Code
UKE chce pomóc klientom Ery

Piotr Baranowski, 27 marca 2007, 10:47
Tagi: Era, Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), prawo, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

PTC pozostaje przy swoim i nie chce pozwolić na rozwiązywanie umów w związku z wprowadzonymi zmianami w swoim regulaminie. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował natomiast kilka, wskazówek dla osób chcących rozwiązać umowę z PTC.

UKE przypomina, że zgodnie z prawem telekomunikacyjnym każda zmiana regulaminu, niezależnie od nazewnictwa stosowanego przez operatora (w przypadku PTC zmiana regulaminu określona została jako "uzupełnienie zapisów") jest zmianą regulaminu, która w przypadku braku jej akceptacji daje abonentowi prawo do wypowiedzenia umowy, a operatorowi nie przysługuje wobec abonenta roszczenie odszkodowawcze.

Mimo jasno brzmiących przepisów prawa w tym zakresie abonenci powinni zdawać sobie sprawę z faktu, iż PTC może dokonywać odmiennej interpretacji przepisów i naruszając je żądać od abonenta zapłacenia kary w przypadku wypowiedzenia umowy z powodu braku akceptacji zmian w regulaminie.

W przypadku wystąpienia takiej sytuacji należy pamiętać, że PTC nie ma uprawnienia do żądania od abonenta uzasadnienia, z którym zapisem zmienionego regulaminu się nie zgadza – to spółka jednostronnie zmienia warunki świadczenia usług, a druga strona ma prawo się z tym nie zgodzić.

Jeżeli Abonent wypowie umowę może spotkać się z roszczeniem ze strony operatora o zapłatę kary umownej. Wówczas możliwe są dwie drogi postępowania:

Abonent może zapłacić kwotę kary umownej, a następnie dochodzić jej zwrotu od spółki
- w ramach postępowania mediacyjnego prowadzonego przez Prezesa UKE na wniosek konsumenta (Uwaga! Jeżeli jedna ze stron nie wyrazi zgody na polubowne zakończenie sporu prezes UKE odstępuje od postępowania mediacyjnego)
- przed stałym polubownym sądem konsumenckim przy prezesie UKE (Uwaga! Jeżeli jedna ze stron nie wyrazi zgody na polubowne zakończenie sporu odstępuje się od rozpatrzenia sporu)
- w postępowaniu sądowym przed sądem cywilnym

Abonent może uchylić się od zapłaty kary
PTC będzie wówczas mogła wystąpić do sądu cywilnego z roszczeniem o zapłatę dochodzonej kwoty kary.

W przypadku sporu konsumenta z operatorem, który nie wyraził zgody na mediację lub sąd polubowny, konsument może uzyskać pomoc prawną w organizacjach konsumenckich lub u powiatowego rzecznika konsumentów. Rzecznik m.in. świadczy nieodpłatne poradnictwo prawne dla konsumentów, może występować do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw konsumentów. Może (ale nie musi) wytaczać powództwa na rzecz konsumentów i wstępować (za zgodą konsumenta) do toczącego się postępowania w sprawach o ochronę interesów konsumentów.

reklama

Ostatnie opinie internautów

kaja 27.03.2007 @ 12:43
No przeciez to żenada ze strony ery.Jest zupelnie nie fair.Najpierw zmienia regulamin,a pożniej jak ludzie domagaja sie tego,co sie im nalezy-rozwiazania umowy gdy ze zmiana sie nie zgadzaja,to era nazywa sprawe inaczej " uzupełnienie regulaminu" i twierdza,ze nie jest podstawą do rozwiązania przez nich umowy bez płacenia kary.Era na pewno bedzie płaciła za to kare,bo to co oni wyprawiaja z ludzmi,to sie w glowie nie miesci.Straciłam resztki zaufania,ktore kiedys dla nich mialam.
emre 28.03.2007 @ 17:31
era- nigdy wiecej zadnych umow z ta zakichana erą.robią ludzi w bambuko1..ktos powinien za nich sie wziasc.prawo mowi jasno- a prawo jest jasne
;) marta 31.10.2008 @ 19:32
Mam pytanie niedawno od dłuższego czasu załadowałam sobie konto i mogę tylko dzwonić nie mogę wysyłać wiadomości SMS dlaczego???

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 3 i 8 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości