PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE: Kara dla Polkomtela

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-kara-dla-polkomtela-6806.html
QR Code
UKE: Kara dla Polkomtela

Mariusz Burski, 16 grudnia 2009, 16:27
Tagi: Plus, Polkomtel, regulamin, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

W dniu 2 grudnia 2009 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję nakładającą na Polkomtel SA karę pieniężną w wysokości 800 000 złotych w związku z naruszeniem obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych przy zmianie Regulaminu Świadczenia Usług Telekomunikacyjnych przez Polkomtel SA dla Abonentów, który wszedł w życie w dniu 1 lipca 2009 r.

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym karze podlega ten, kto narusza obowiązki informacyjne w stosunku do użytkowników końcowych. Prawo telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3% przychodów ukaranego podmiotu.

W trakcie przeprowadzonego postępowania administracyjnego, w oparciu o załączone do akt dowody, stwierdzono naruszenie przez Polkomtel obowiązków. Ustalono, iż Polkomtel SA dokonał zmiany treści wskazanego wyżej Regulaminu i:

    - nie poinformował o tym fakcie abonentów zgodnie z obowiązkiem wynikającym z Prawa telekomunikacyjnego,
    - nie poinformował o tym fakcie abonentów w określonym terminie.

Podkreślić należy, że dokonane przez spółkę naruszenie przepisów Prawa telekomunikacyjnego dotyczy praw konsumentów, które pozostają pod szczególnym nadzorem Prezesa UKE, z uwagi na funkcję ochronną Prawa telekomunikacyjnego w relacji konsument - przedsiębiorca telekomunikacyjny. Pomimo teoretycznie równoprawnej pozycji obu stron umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych pozycja konsumenta jest częstokroć faktycznie nierównoprawna - tak jak w przypadku zmiany regulaminu przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego. Wobec powyższego Prezes UKE, jako organ administracji publicznej, mający narzędzia służące dyscyplinowaniu przedsiębiorców telekomunikacyjnych i skłanianiu ich do przestrzegania przepisów Prawa telekomunikacyjnego, podjął przedmiotową decyzją działania celem doprowadzenia do stanu, w którym spółka w przyszłości nie będzie naruszała powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 11 i 15 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości