PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE nakazuje obniżkę stawek hurtowych - niebawem obniżki cen na komórki

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-nakazuje-obnizke-stawek-hurtowych-niebawem-obnizki-cen-na-komorki-5405.html
QR Code
UKE nakazuje obniżkę stawek hurtowych - niebawem obniżki cen na komórki

Łukasz Roguski, 20 stycznia 2009, 13:51
Tagi: brak

Niebawem możemy spodziewać się obniżenia cen połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych. To wynik decyzji wydanej przez UKE, która nakazuje w trybie natychmiastowym obniżenie stawek międzyoperatorskich.

19 stycznia 2009 r. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał trzy decyzje w zakresie zmiany umów o połączeniu sieci zawartych pomiędzy:

    Telekomunikacją Polską S.A. i Polską Telefonią Cyfrową Sp. z o.o.
    Telekomunikacją Polską S.A. i Polkomtel S.A.
    Netią S.A. i Polską Telefonią Komórkową Centertel Sp. z o.o.

Dokonując zmian w umowach międzyoperatorskich Prezes UKE wziął pod uwagę nałożone na Polkomtel, PTC i PTK Centertel obowiązki w zakresie dostosowania wysokości opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego do ponoszonych kosztów. Decyzje Prezesa UKE dotyczą wprowadzenia niższych stawek za zakańczanie połączeń głosowych (tzw. stawka MTR – Mobile Termination Rates) w sieciach ruchomych wymienionych powyżej operatorów sieci komórkowej.

Wysokość opłaty za minutę połączenia wnoszonej przez operatora sieci stacjonarnej na rzecz operatora sieci komórkowej, w której nastąpiło zakończenie połączenia głosowego:

do dnia 30 czerwca 2009 r. wynosić będzie 0,2162 złotych;
od dnia 1 lipca 2009 r. zostanie obniżona do poziomu 0,1677 złotych za minutę.

Ze względu na wystąpienie przypadku wyjątkowego, powodującego bezpośrednie i poważne zagrożenie zarówno dla konkurencyjności, jak i dla interesów użytkowników, prezes UKE zdecydował się skorzystać z uprawnienia wynikającego z art. 17 Prawa telekomunikacyjnego i odstąpił od przeprowadzania postępowania konsultacyjnego. W związku z tym wydane decyzje będą obowiązywały do dnia 8 lipca 2009 r.

Obniżenie stawek MTR jest korzystne dla operatorów sieci stacjonarnej, gdyż daje możliwość skutecznego konkurowania z ofertami operatorów mobilnych i ograniczenia zjawiska fix-mobile substitution (rezygnowania przez abonentów sieci stacjonarnych z usług tych sieci na rzecz usług realizowanych przy pomocy sieci mobilnych). Aby ten pozytywny dla operatorów stacjonarnych efekt mógł być zrealizowany, muszą oni „skonsumować” obniżki stawek MTR poprzez obniżki stawek detalicznych za połączenie do sieci mobilnych. To niewątpliwie stanowi realizację interesów użytkowników końcowych korzystających z usług świadczonych w tych sieciach

Niższe stawki hurtowe za połączenia do sieci komórkowych mogą oznaczać obniżki cen dla klientów sieci stacjonarnych.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 12 i 8 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości