PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE: Pomimo malejących stawek MTR, ceny do Play nie maleją

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-pomimo-malejacych-stawek-mtr-ceny-do-play-nie-maleja-8779.html
QR Code
UKE: Pomimo malejących stawek MTR, ceny do Play nie maleją

Maciej Celmer, 16 marca 2011, 10:38 (ostatnio zmodyfikowano w środa, 16 marca 2011 o 11:40)
Tagi: Era, MTR - Mobile Termination Rates, Orange, Play, Plus, regulacja MTR, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Urząd Komunikacji Elektronicznej obniża stawki za zakańczanie połączeń w sieci Play, co powinno skutkować obniżeniem kosztów połączenia do tej sieci z sieci innych operatorów. W3 (Plus, Orange, Era) nie obniżają jednak cen połączeń do Play. Swoje stanowisko przedstawił UKE.

Jednym z podstawowych celów polityki Prezesa UKE jest wspieranie konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych w celu zapewnienia użytkownikom maksymalnych korzyści w zakresie cen, różnorodności i jakości usług.

Prezes UKE realizuje powyższy cel m.in. regulując poziom stawek rozliczeniowych (opłat hurtowych) za zakańczanie połączeń w sieciach operatorów telefonii komórkowej (tzw. stawek MTR). Stawki MTR są to opłaty hurtowe, które musi zapłacić każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny za połączenie wychodzące z jego sieci do sieci operatorów komórkowych. Wysokość tych stawek stanowi zatem jeden z elementów kosztu świadczenia połączeń do sieci komórkowych i wpływa na wysokość opłat detalicznych za te połączenia.

Prezes UKE reguluje stawki MTR w ten sposób, że:

  1. Różnicuje ich wysokość w zależności od daty wejścia operatora na rynek
    Aby umożliwić nowym przedsiębiorcom telekomunikacyjnym skuteczne wejście na rynek i konkurowanie z operatorami "zasiedziałymi" (Era, Orange, Plus), Prezes UKE ustala wyższe stawki MTR dla nowych przedsiębiorców.
  2. Prowadzi stałą obniżkę stawek MTR
    Polityka stałego obniżania wysokości stawek MTR ma na celu spowodowanie spadku wysokości opłat detalicznych za połączenia do sieci komórkowych. Stawki MTR dla nowych przedsiębiorców podlegają stałym obniżkom, stale maleje także poziom asymetrii pomiędzy stawkami MTR nowych przedsiębiorców i operatorów „zasiedziałych" aż do ich zrównania. wg opublikowanego przez Prezesa UKE harmonogramu (Stanowisko Prezesa UKE dostępne na stronie internetowej Urzędu).

W efekcie zastosowanej asymetrii operatorzy zasiedziali zaczęli ustalać bardzo wysokie opłaty za połączenia do sieci Play (P4) w porównaniu ze stosowanymi za połączenia do sieci operatorów zasiedziałych.

Wprawdzie Prezes UKE nie może regulować detalicznych cen/opłat za połączenia do sieci komórkowych, ponieważ nie badał pozycji przedsiębiorców na tym rynku detalicznym i nie nakładał na nich obowiązków regulacyjnych. Mając jednak na uwadze zasady uczciwej konkurencji, unormowane innymi niż ustawa Prawo telekomunikacyjne przepisami oraz cele stawiane regulatorowi, a przede wszystkim dobro użytkowników, Prezes UKE widzi potrzebę zajęcia stanowiska, jak powinny być kształtowane ceny za połączenia do sieciach komórkowych oraz potrzebę wskazania tych ofert taryfowych operatorów zasiedziałych, w których opłaty za połączenia do sieci Play w porównaniu ze stosowanymi za połączenia do sieci operatorów zasiedziałych (Era, Orange, Plus) są zawyżone.

Zdaniem Prezesa UKE, spadek kosztów realizacji usług telekomunikacyjnych, wynikający z obniżki stawek MTR, powinien przynosić korzyści w szczególności użytkownikom końcowym. Prezes UKE nie kwestionuje możliwości ustalania przez operatorów zasiedziałych wyższych opłat za połączenia do sieci P4 w stosunku do opłat za połączenia do sieci trzech operatorów zasiedziałych. Uważa jednak, że nie jest uzasadnione zróżnicowanie wysokości tych stawek większe niż procentowy stosunek wysokości stawek MTR. Inne postępowanie utrudnia rozwój konkurencji na rynku i uderza w abonentów wszystkich sieci, którzy ponoszą skutki zbyt wysokich opłat za połączenia do sieci P4.

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

M&M 16.03.2011 @ 13:06
Rozwiązanie jest bardzo proste. Powinno się prawnie ograniczyć marżę (czyli to, co operator zarabia pond płaconym MTR) na np. 100, lub 75% MTR obowiązującego w danym przypadku. Jeżeli np. za połączenie do Play operator z W3 musi płacić Play 0,325zł, to stawka za minutę w W3 przy progu 75% nie mogłaby być wyższa niż 0,569zł. Nadal byłoby sporo miejsca na konkurencję.
To i tak liberalne podejście, bo viorąc pod uwagę poziomy marż w innych kierunkach, to ceny do Play powinny osiągać maksymalnie 60 groszy. Maksymalnie, w najgorszych ofertach.
Zastanawia mnie czy nie mamy tutaj do czynienia z przypadkiem zmowy cenowej i czy kiedyś nie skończy się to karą...
dawid9222 16.03.2011 @ 13:33
A może Play jest tak specjalnie traktowany, aby zniechęcić klientów do tej sieci?
No ale to już jest polityka danych firm ;)
@Frasier 16.03.2011 @ 19:43
@dawid9222 - to mógłby być właśnie przykład zmowy cenowej. Wiesz, jak z np. stacjami paliw w danym mieście.. Dogadują się między sobą i trzymają takie same ceny, lub ceny tylko nieznacznie różne uzgadniając, że np. ty jesteś w danym tygodniu najtańszy, w kolejnym ja itd. To częsta praktyka w wielu branżach i jest zwalczana.
@M&M - daleki jestem od popierania takich regulacji. Klienci powinni głosować nogami. Jeżeli tego nie robią, widać, ze akceptują politykę swojego operatora. Wiem ,ze to zbyt proste patrzenie na te sprawy, ale moim zdaniem alarm będzie można podnieść, jeżeli dyskryminacja Play utrzyma się po zrównaniu MTR. Wtedy to już chyba wszystko będzie oczywiste :-).
Klienci maja pełen dostęp do informacji, ale nie chcą tej informacji szukać. Przecież gdyby kwestia MTR i stawek do Play budziła powszechne zainteresowanie, to byłoby o tym głośno w popularnych mediach. Teraz klient ma tylko zakodowane - do Play jest drożej, czyli W3 osiągnęła swój cel . Skojarzenie pozostanie
M&M 17.03.2011 @ 17:46
@Frasier - czy to skojarzenie pozostanie na zawsze, to nie byłbym taki pewien. Sądzę, że jak już się zrównają stawki to operatorzy W3 zaczną używać w promocjach sloganu x minut do WSZYSTKICH sieci, bez żadnych gwiazdek i niedomówień.
Chociaż w sumie pozostanie wtedy problem innych sieci, którym jeżeli się nie mylę MTR zostanie obniżony nieco później...
Nie jestem przeciwnikiem wolnego rynku, ale sądzę, że powinna istnieć jakaś forma obrony przed tym, kiedy konkurencyjna firma stara się zniechęcić do naszych produktów. Można dywagować, czy wyższa stawka do Play bardziej zniechęca, czy zachęca do przejścia :-).

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 13 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości