PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE: Pozycja PTC na rynku 9

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-pozycja-ptc-na-rynku-9-5078.html
QR Code
UKE: Pozycja PTC na rynku 9

Piotr Baranowski, 20 listopada 2008, 11:43 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 20 listopada 2008 o 16:13)
Tagi: Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), usługa powszechna

W decyzji wydanej 18 listopada 2008 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ustalił, że na rynku świadczenia usługi zakańczania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej PTC, zgodnym z obszarem sieci, w której następuje zakończenie połączenia, nie występuje skuteczna konkurencja.

W związku z tym Prezes UKE wyznaczył PTC jako przedsiębiorcę telekomunikacyjnego zajmującego znaczącą pozycję na tym rynku oraz nałożył na Spółkę następujące obowiązki regulacyjne:

  • obowiązek polegający na uwzględnianiu uzasadnionych wniosków przedsiębiorców telekomunikacyjnych o zapewnienie im dostępu telekomunikacyjnego, w tym użytkowania elementów sieci oraz udogodnień towarzyszących, w zakresie świadczenia usługi zakańczania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej PTC;
  • obowiązek polegający na równym traktowaniu przedsiębiorców telekomunikacyjnych co do dostępu telekomunikacyjnego w zakresie usługi zakańczania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej PTC, w szczególności przez oferowanie jednakowych warunków w porównywalnych okolicznościach, a także oferowanie usług oraz udostępnianie informacji na warunkach nie gorszych od stosowanych w ramach własnego przedsiębiorstwa lub w stosunkach z podmiotami zależnymi;
  • obowiązek polegający na ogłaszaniu informacji w sprawach zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego, w tym specyfikacji technicznych sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, charakterystyki sieci, zasad i warunków świadczenia usług oraz korzystania z sieci, a także opłat.

Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Rynek świadczenia usługi zakańczania połączeń w poszczególnych stacjonarnych sieciach telefonicznych jest rynkiem charakterystycznym, jeśli chodzi o pozycję rynkową przedsiębiorców na nim działających. Mamy tu bowiem do czynienia z sytuacją, w której każdy operator stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej jest jedynym dostawcą usługi zakańczania połączeń we własnej sieci. Przyłączenie użytkownika końcowego do sieci operatora powoduje, że tylko on uzyskuje techniczną możliwość zakańczania połączeń kierowanych do lokalizacji (numerów) tego użytkownika, funkcjonujących w jego sieci. Oznacza to, że każdy operator jest monopolistą w zakresie zakańczania połączeń we własnej sieci.

Sytuacja taka występuje na rynku zakańczania połączeń w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej PTC. Operator ten posiada zatem pozycję dominującą w rozumieniu prawa konkurencji i prawa wspólnotowego, której odpowiednikiem w Prawie telekomunikacyjnym jest pozycja znacząca.

W takich okolicznościach istnieje konieczność nałożenia na operatora posiadającego pozycję znaczącą obowiązku oferowania dostępu do jego sieci i połączeń z siecią, w określonych warunkach, w celu rozwoju konkurencji zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 13 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości