PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE ujawnia przeszkody w rozmowach Netii i TP o wspólnych inwestycjach w światłowody

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-ujawnia-przeszkody-w-rozmowach-netii-i-tp-o-wspolnych-inwestycjach-w-swiatlowody-8717.html
QR Code
UKE ujawnia przeszkody w rozmowach Netii i TP o wspólnych inwestycjach w światłowody

Z dzisiejszego wywiadu z Anną Streżyńską, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przeprowadzonego przez rpkom.pl dowiedzieliśmy się o przyczynach zastoju w rozmowach Netii i TP na temat wspólnych inwestycji w budowę światłowodów do polskich domów (FTTH - Fibre to the Home).

Karol Wieczorek na blogu Netii napisał:

W wywiadzie Pani Prezes zdradza, że choć umowa powołania spółki joint venture oraz zasady udziału Netii i TP w finansowaniu wspólnych inwestycji byłby dogadane, z rozmów ostatecznie nic nie wyszło, gdyż TP oczekiwała tzw. wakacji regulacyjnych, czyli zapewniania sobie braku konkurentów na nowo wybudowanej sieci. Netia nie chciała się na to zgodzić. Również Regulator nie mógł przystać na takie oczekiwania TP, gdyż stoi to w sprzeczności z dotychczasową polityką Komisji Europejskiej i Rekomendacją NGA, która kładzie nacisk na zapewnianie konkurencyjności, również w sieciach nowej generacji (NGA).


W wywiadzie dla rpkom.pl Prezes UKE powiedziała:
Słowem, spółka joint venture miała służyć nie do robienia biznesu, ale do ucieczki spod regulacji. Tak to wyglądało.


Prezes TP i Prezes Netii zapewniają, że są zainteresowani wspólnymi inwestycjami. W ubiegłym tygodniu, Mirosław Godlewski, Prezes Netii, podczas CEO Roundtable w Brukseli zapewnił o tym m.in. szefa Macieja Wituckiego, Prezesa TP, czyli Stéphane Richard, Prezesa France Telecom.

Prezes UKE w wywiadzie dla rpkom.pl zapewnia, że będzie zachęcała obie firmy do powrotu do rozmów i wypracowania takich rozwiązań regulacyjnych, które zadowolą wszystkie strony.

Grupa TP również przedstawiła swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Inwestycje w światłowody są niezbędną, ale zarazem bardzo drogą inwestycją, dlatego chcemy wspólnie z Netią przystąpić do ich realizacji. Współpraca konkurujących firm jest potrzebna, ale w naszej ocenie należy stworzyć niezbędne otoczenie regulacyjne. Nie chodzi nam o zmiany ustaw, ale stworzenie odpowiednich warunków biznesowych. TP spodziewa się, że zostanie przy tym zastosowane podejście znane już z innych rynków europejskich.

Przykładowo już po wydaniu przez KE zalecenia w sprawie NGA, Komisja zgodziła się na czasowy brak regulacji FTTH w Austrii. Uzasadnieniem jest zbyt niski poziom rozwoju usług. Niektóre kraje UE wręcz wstrzymywały regulację światłowodów do czasu odpowiedniego upowszechnienia się tej technologii w danym kraju. W Polsce takie rozwiązania również mogły lub wręcz powinny być brane pod uwagę.

W prowadzonych rozmowach TP zmierza także do wyrównania szans obu stron umowy po powstaniu spółki. Przy zastosowaniu obecnie obowiązujących w Polsce regulacji, TP wykorzystując łącza wybudowane przez wspólną spółkę, nie mogłaby kształtować cen czy warunków korzystania z nich. Takich ograniczeń nie miałaby z kolei Netia, a to prowadziłoby do istotnej asymetrii pomiędzy stronami. Przywoływany przykład Holandii jest specyficzny. Pewne obowiązki, związane z dostępem do sieci i sposobem kształtowania cen, zostały tam nałożone przez holenderski UOKiK, a nie regulatora rynku telekomunikacyjnego.

W Polsce do takiej sytuacji by nie doszło, ponieważ TP, jako jeden z podstawowych warunków utworzenia spółki z Netią wskazała konieczność dostępu do wybudowanej infrastruktury dla innych operatorów. Bez wątpienia, to TP jest stroną bardziej tym zainteresowaną, gdyż w długoterminowej perspektywie mogło to prowadzić - zgodnie z pkt 28 Zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie NGA - do uwolnienia części obszarów z regulacji.

Jeśli chodzi o zarzut chęci uchylenia tzw. Megaustawy, to TP interesowała jedynie kwestia interpretacji 13 artykułu, którego umiejscowienie w ustawie wskazuje, że powinien on dotyczyć tylko jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów wykonujących zadania z zakresu użyteczności publicznej, do których TP się nie zalicza. TP nigdy nie kwestionowała tzw. Megaustawy. W dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani wspólnymi inwestycjami w światłowody.

Źródło: blog Netia, rpkom.pl, Grupa TP

reklama

Ostatnie opinie internautów

Wanda 8.03.2011 @ 08:23
Dogadają się, bo muszą się dogadać :-). Kwestia czasu, na razie obie firmy skupią się na VDSL2, ale ta technologia ma ograniczenia. Tylko silny nacisk ze strony sieci kablowych sprawi, że do porozumienia dojdzie szybciej. One mogą działać swobodnie. Oferowany prędkościami uczynią ofertę TP i Netii nieatrakcyjną. Bez jasnych warunków współpracy TP nie będzie inwestować. Regulator mógłby ich zmusić do wpuszczenia konkurencji na własną sieć i co gorsza, mógłby zabronić obniżania cen poniżej pewnego poziomu, jak już to miało miejsce z BSA. Rozumiem, że tutaj były podobne wątpliwości TP, bo jest (nadal) operatorem dominującym, czyli jego działalność jest mocno regulowana dla ochrony konkurencji.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 14 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości