PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE wyjaśnia konsekwencje prawne po zmianie regulaminu przez Erę w 2007r.

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-wyjasnia-konsekwencje-prawne-po-zmianie-regulaminu-przez-ere-w-2007r-6025.html
QR Code
UKE wyjaśnia konsekwencje prawne po zmianie regulaminu przez Erę w 2007r.

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyjaśnił na swojej stronie internetowej sytuację prawną abonentów po wyroku Sądu Apelacyjnego z początku maja br.

Na stronie UKE napisano:

I. Zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne każda zmiana regulaminu, niezależnie od nazewnictwa stosowanego przez operatora (w przypadku Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o., zmiana regulaminu określona została jako „uzupełnienie zapisów”) jest zmianą regulaminu, która w przypadku braku jej akceptacji daje abonentowi prawo do wypowiedzenia umowy, a operatorowi nie przysługuje wobec abonenta roszczenie odszkodowawcze.

Mimo jasno brzmiących przepisów prawa w tym zakresie PTC dokonała odmiennej interpretacji przepisów i od abonentów, którzy korzystając z przysługującego im uprawnienia chcieli rozwiązać umowę, żądała zapłacenia kary umownej.

W dniu 25 czerwca 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na PTC karę w wysokości 2 mln zł za naruszenie obowiązków informacyjnych wobec użytkowników końcowych.

II. Należy podkreślić, że wyrok ogłoszony w dniu 6 maja 2009 r. w bezpośredni sposób nie zmienia sytuacji abonentów PTC, których dotyczyła zmiana regulaminu świadczenia usług telekomunikacyjnych, co do których PTC zaniedbała obowiązki informacyjne (art. 59 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego). Wyrok dotyczy bowiem tylko i wyłącznie decyzji Prezesa UKE w sprawie nałożenia kary pieniężnej na PTC.

III. Wyrok z 6 maja 2009 r. może być natomiast argumentem w indywidualnej sprawie sądowej abonenta PTC, który wypowiedział umowę, nie akceptując objętych wyrokiem zmian w regulaminie i zapłacił już odszkodowanie. Taki abonent może żądać zwrotu tego odszkodowania z powołaniem się na instytucję bezpodstawnego wzbogacenia po stronie PTC. W tym celu abonent PTC może dochodzić swoich roszczeń w odpowiednim postępowaniu sądowym.

IV. Kary nakładane przez organ regulacyjny na operatorów naruszających prawo mają nakłaniać ich do przestrzegania przepisów Prawa telekomunikacyjnego, ale nie powodują automatycznie wymuszenia na przedsiębiorcy zachowania zgodnego ze stanowiskiem UKE.

Należy podkreślić, że w związku z tym, że wyrok z dnia 6 maja 2009 r. dotyczy nałożenia kary pieniężnej na operatora, ewentualne sprawy sądowe abonentów PTC, o których mowa powyżej, są sprawami odrębnymi, które będą rozstrzygane indywidualnie, każdorazowo z uwzględnieniem konkretnych okoliczności danego przypadku. Wobec tego należy liczyć się z tym, że nie zawsze ich wynik będzie korzystny dla ww. abonentów PTC.

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

xxx 3.06.2009 @ 19:53
Nie rozumiem jak to jest ze w 100% era nie ma racji a nie mozna bylo zerwac umowy bez konsekwencji. Te prawo tak naprawde nie jest dla zwyklego konsumenta! Gdybym sie nie wycofal z rezygnacji z ery to do dzis pewnie bym chodzl po sadach i nie wiadomo czy bym wygral choc era nie ma racji. Z tym ze do ery juz nigdy w zyciu nie prsejde za takie oszustwo. Gdyby dali mozliwosc zerwania mozliwe ze jeszcze kiedys bym skorzystal z ich usług.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 9 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości