PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > UKE: Z budek telefonicznych korzysta 8 proc. Polaków

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uke-z-budek-telefonicznych-korzysta-8-proc-polakow-6920.html
QR Code
UKE: Z budek telefonicznych korzysta 8 proc. Polaków

Piotr Kowalik, 12 stycznia 2010, 15:32 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 12 stycznia 2010 o 15:36)
Tagi: Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Z publicznych aparatów telefonicznych w Polsce w ciągu ostatniego roku skorzystało 8 proc. ogółu Polaków oraz 20 proc. osób niepełnosprawnych - wynika z raportu przygotowanego przez Pentor Research International na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Ogół Polaków korzysta z publicznych aparatów samoinkasujących (PAS) średnio 3,3 razy w miesiącu, a osoby niepełnosprawne - 2,2 razy w miesiącu. Polacy najczęściej z budek telefonicznych wykonują połączenia lokalne. Im dalsze połączenia stacjonarne, tym rzadziej badani wskazują na nie jako na wykonywane za pomocą PAS.

Osoby niepełnosprawne częściej niż ogół Polaków wykonują z budek telefonicznych połączenia lokalne i połączenia z numerami alarmowymi. Częściej odbierają także rozmowy w budkach telefonicznych. Rzadziej natomiast wykonują z PAS innego rodzaju połączenia.

95 proc. Polaków posiada dostęp do innych środków komunikacji elektronicznej niż PAS. Chodzi najczęściej o telefon komórkowy prywatny bądź służbowy oraz telefon stacjonarny w domu lub w pracy. Z samych prywatnych telefonów komórkowych korzysta 80 proc. Polaków (60 proc. osób niepełnosprawnych).

Wśród ogółu Polaków dziesięciokrotnie więcej osób korzysta z telefonów komórkowych niż z PAS. W przypadku osób niepełnosprawnych proporcja ta wynosi natomiast tylko 3:1. Świadczy to o tym, że ranga budek telefonicznych jako formy komunikacji ze światem jest w tej grupie znacznie większa niż wśród ogółu konsumentów.

Dostępność budek telefonicznych nie stanowi problemu dla zdecydowanej większości ogółu konsumentów. Tylko 4 proc. ogółu Polaków jako przyczynę niekorzystania z PAS podało brak wystarczającej liczby aparatów samoinkasujących.

Problem ten jest jednak większy dla osób niepełnosprawnych - 8 proc. spośród nich nie korzysta z budek telefonicznych, bo w ich miejscowości jest ich za mało. 57 proc. osób niepełnosprawnych deklaruje, że w ich miejscu zamieszkania znajduje się publiczny aparat telefoniczny, z którego mogą samodzielnie skorzystać.

Respondenci, którzy w ostatnim roku nie korzystali z PAS, reprezentujący ogół konsumentów, zdecydowanie najczęściej fakt niekorzystania z budek telefonicznych tłumaczyli posiadaniem własnego aparatu telefonicznego oraz brakiem potrzeby wykonywania rozmów telefonicznych. Konsumenci niepełnosprawni, którzy w ostatnim roku nie wykonywali połączeń z PAS, nieco rzadziej niż ogół konsumentów tłumaczyli to posiadaniem własnego aparatu telefonicznego, natomiast nieco częściej - brakiem potrzeby wykonywania rozmów telefonicznych.

Zdecydowana większość ogółu Polaków (ok. 80 proc.) nie jest skłonna częściej korzystać z budek telefonicznych, nawet w przypadku obniżenia cen połączeń, zwiększenia się ich dostępności i poprawienia funkcjonalności. Osoby niepełnosprawne są skłonne do częstszego korzystania z budek telefonicznych w przypadku polepszenia się wszystkich powyższych czynników.
www.efi24.com


Źródło: Efi24.com

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 8 i 15 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości