PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Unia Europejska dofinansuje budowę sieci czwartej generacji

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/unia-europejska-dofinansuje-budowe-sieci-czwartej-generacji-6332.html
QR Code
Unia Europejska dofinansuje budowę sieci czwartej generacji

od 1 stycznia 2010 r. UE zainwestuje 18 mln euro w prace badawcze służące rozwojowi kolejnej generacji sieci komórkowych 4G. Komisja Europejska właśnie zdecydowała o rozpoczęciu procesu finansowania prac badawczych związanych z technologią "Long Term Evolution (LTE) Advanced", zapewniającą prędkość mobilnego łącza internetowego setki razy większą niż obecne sieci 3G.

- Dzięki technologiom LTE europejski know-how w zakresie prac badawczych w Europie nadal będzie nadawał ton rozwojowi usług i urządzeń komórkowych na całym świecie, tak jak to miało miejsce w przeszłości dzięki standardowi GSM - powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów.

- Technologie LTE zamienią telefony komórkowe w komputery przenośne o dużej mocy. Miliony nowych użytkowników, gdziekolwiek będą się znajdować, uzyskają dostęp do super szybkiego Internetu na swoich urządzeniach przenośnych. To stworzy niesamowite możliwości i pozwoli na dynamiczny rozwój gospodarki cyfrowej - dodaje Viviane Reding.

Technologia LTE to najnowsza technologia bezprzewodowa zapewniająca prędkość przesyłania danych do 100 Mb/s, czyli dziesięciokrotnie większą niż sieci komórkowe 3G. W Europie technologia ta jest obecnie testowana przez operatorów w Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a jej zastosowanie do celów komercyjnych spodziewane jest w Szwecji i Norwegii już w pierwszej połowie 2010 r. Pomiędzy 2004 a 2007 r. UE wspomogła kwotą 25 mln euro prace badawcze w zakresie optymalizacji i normalizacji LTE (projekty WINNER I i II, realizowane przez konsorcjum 41 wiodących europejskich firm i wyższych uczelni). Wynikiem powyższego było opracowanie pierwszej koncepcji infrastruktury sieci opartej na LTE.

W ubiegłym miesiącu Komisja Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu finansowania kwotą kolejnych 18 mln euro prac badawczych nad udoskonaloną wersją LTE, LTE Advanced . We wrześniu Komisja rozpocznie negocjacje z konsorcjum w sprawie szczegółów, dotyczących także sztandarowego projektu ARTIST4G, który opiera się na wynikach projektów WINNER oraz łączy firmy i badaczy z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Realizacja nowych projektów rozpocznie się prawdopodobnie w styczniu 2010 r.

Operatorzy komórkowi i producenci sprzętu na całym świecie, tacy jak Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei i Nokia Siemens Networks, już się zobowiązali do stosowania s tandardu LTE. Zdaniem analityków rynku operatorzy na całym świecie zainwestują do 2013 r. prawdopodobnie prawie 6 mld euro (8,6 mld USD) w sprzęt LTE.

Źródło: Komisja Europejska

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 15 i 13 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości