PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Uniwersytet toruński przebudowuje swą sieć

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/uniwersytet-torunski-przebudowuje-swa-siec-5115.html
QR Code
Uniwersytet toruński przebudowuje swą sieć

Piotr Baranowski, 26 listopada 2008, 14:35
Tagi: eduram, Konsorcjum FEN, Meru

Polskie uczelnie budują nowoczesne sieci bezprzewodowe i przystępują do europejskiego projektu "eduroam" - umożliwiającego m.in. bezpłatny dostęp do Internetu wszystkim studentom i pracownikom naukowym. Kolejne i dotychczas największe w Polsce wdrożenie infrastruktury WLAN, niezbędnej do funkcjonowania "eduroam", zakończyło się właśnie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.

Sieć "eduroam" dostępna jest już w niemal dwudziestu akademickich ośrodkach w Polsce, a w kilku prace są na etapie wdrożenia. W uczelnianych kampusach, gdzie działa już sieć "eduroam", studenci i pracownicy naukowi za darmo korzystają z bezprzewodowego, bezpiecznego Internetu. Dużym plusem pomagającym w studiowaniu i pisaniu prac naukowych, jest możliwość czerpania wiedzy z publikacji i innych materiałów, które w formie skomputeryzowanej, są udostępniane przez uczelnie za pomocą sieci "eduroam". Z takiej sieci, bazującej teraz na nowatorskich rozwiązaniach bezprzewodowych Meru Networks, mogą już korzystać studenci i pracownicy UMK.

[quote 0="Tomasz Wolniewicz, Dyrektor Uczelnianego Centrum Informatycznego UMK i koordynator projektu "eduroam" w Polsce." gender="m"]Liczba szkół wyższych objętych europejskim projektem "eduroam" stale się powiększa i można to zaobserwować również w Polsce. Nasze uczelnie sukcesywnie budują i unowocześniają swoje sieci bezprzewodowe, wykorzystując do tego także środki unijne. Dzięki tym inwestycjom, mogą one dołączać do globalnej, uczelnianej sieci "eduroam" i w ten sposób uatrakcyjniać naukę studentów, a także wspierać rozwój zawodowy akademickiej kadry. Ośrodki akademickie to ogromny potencjał rozwoju WLAN, a przykładem jest właśnie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - jeden z liderów wdrażania sieci bezprzewodowych w polskim szkolnictwie wyższym. Obecnie sieć ta została bardzo istotnie wzbogacona o nową, wizjonerską technologię Meru Networks.[/quote]

Na potrzeby budowy nowoczesnej sieci bezprzewodowej, UMK przetestował niemal wszystkie dostępne na rynku rozwiązania WLAN, wybierając ostatecznie jeszcze mało znany w Polsce, ale uznany w świecie system Meru Networks. Najważniejszy etap wdrożenia objął budynki Wydziału Matematyki i Informatyki, Biblioteki Uniwersyteckiej, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Łącznie – 40 punktów dostępowych AP201 oraz dwa kontrolery Meru: MC 1015 oraz MC 3025. W szybkim stworzeniu sieci pomogło specjalne oprogramowanie Meru, które pokazuje optymalne rozmieszczenie punktów dostępowych, do czego potrzebny jest jedynie projekt architektoniczny budynku. Jeszcze w grudniu br. rozwiązanie Meru zostanie wdrożone na kolejnym wydziale UMK.

Ogólnouczelniana sieć "eduroam" jest zabezpieczona serwerem Radius i daje możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu - zarówno pracownikom i studentom UMK, jak i osobom z innych uczelni, które uczestniczą w projekcie "eduroam". Na tych samych urządzeniach uruchomiono również dodatkowe sieci: "mat" – do obsługi lokalnego ruchu na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz "konferencja" – na potrzeby wszelkiego rodzaju konferencji, warsztatów i szkoleń, na które przybywają osoby niezwiązane z uniwersytetem.

Bartosz Boczkaja, Prezes Zarządu Konsorcjum FEN powiedział:

Na całym świecie uczelnie inwestują w nowoczesne sieci bezprzewodowe, by ułatwić swoim studentom zgłębianie wiedzy, a ich wykładowcom możliwość dokształcania się. Technologia WLAN wprowadza też nową jakość - optymalizuje wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy tymi jednostkami, czego przykładem jest europejski projekt "eduroam". Rozwiązania bezprzewodowe Meru Networks – wdrożone właśnie na toruńskim Uniwersytecie – idealnie wpasowują się w trend unowocześniania sieci WLAN na uczelniach. Można je stosować w każdej placówce edukacyjnej, czerpiąc korzyści z zastosowanych i niezwykle przydatnych technologii.
reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości