PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > USA z darmowym WLAN

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/usa-z-darmowym-wlan-5148.html
QR Code
USA z darmowym WLAN

Paweł Wasik, 2 grudnia 2008, 23:45 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 2 grudnia 2008 o 23:50)
Tagi: Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC), Internet, WiFi, WLAN, USA

Amerykańska prasa donosi, że odchodzący przewodniczący Federalnej Komisji Łączności (FCC, Federal Communications Commission), zajmującej się regulacjami rynku telekomunikacyjnego, podczas ostatniego posiedzenia gremium pod własnym kierownictwem chce położyć podwaliny pod ogólnokrajową, bezpłatną sieć WLAN.

Jak twierdzi dziennik "The Wall Street Journal", republikanin Kevin Martin - który opuści swój urząd wraz z objęciem władzy przez prezydenta Baracka Obamę - chce zaprezentować plan umowy, zgodnie z którą zwycięzca każdego kolejnego przetargu na częstotliwości radiowe będzie musiał zapewnić budowę podstawowych struktur darmowej sieci Wi-Fi. Jak wynika z propozycji FCC, przyszli nabywcy licencji na użytkowanie częstotliwości w zakresie od 2155 do 2175 MHz będą musieli zarezerwować dla potrzeb takiej sieci jedną czwartą zakupionego pasma. Oprócz darmowego WLAN-u o niskiej przepustowości i wyposażonego w filtry chroniące młodzież przed szkodliwymi treściami, będzie można oferować także płatne, szybsze łącza. Z podobnym pomysłem w roku 2006 wystąpił operator M2Z Networks ubiegający się o pasmo radiowe - ale wówczas firma spotkała się z wetem ze strony FCCPDF.

Już wcześniej takie pomysły budziły sprzeciw zarówno w branży operatorów telefonii komórkowej, jak i wśród organizacji konsumenckich. Podczas gdy organizacje krytykowały nieelastyczne filtry dla młodzieży, operatorzy sieci komórkowych - wśród nich także spółka T-Mobile USA - protestowały przeciwko potencjalnej konkurencji ze strony tego rodzaju darmowej usługi. Dzięki preferowanym przez telekomy przetargom zamożna branża ma większe szanse na samodzielne przejęcie danego pasma. Zgodnie z planami FCC dorośli będą mieli teraz możliwość wyłączenia filtru "młodzieżowego" - zapowiada "The Wall Street Journal".

Podczas swojego ostatniego posiedzenia FCC pod wodzą Kevina Martina zamierza także zająć się sprawami pakietów programów w sieciach kablowych. Następcy obecnego przewodniczącego przyjdzie rozstrzygnąć kontrowersyjne zagadnienie: wniosek amerykańskiej branży filmowej, która postuluje wprowadzenie technicznej procedury pozwalającej nadzorować wyświetlanie filmów w formacie HD.

reklama

Ostatnie opinie internautów

cpk_worm 3.12.2008 @ 12:59
Pomysł jak najbardziej popieram - bardzo dobra koncepcja odchodzącego republikanina. Każdy powinien mieć dostęp do darmowego internetu (szczególnie ludzie, którzy dotychczas nie korzystali z niego będą mogli przekonać się co do jego możliwości). Jeśli przypadnie im do gustu wtedy zapewne skorzystają z płatnych ofert któregoś z dostawców. Zastanawiające jest to jakie będą ograniczenia w korzystaniu z tej sieci (u nas powstaje taki projekt z masą ograniczeń jak np. maksymalny czas sesji to bodajże 30 minut - po upływie tego czasu trzeba będzie się jeszcze raz połączyć) Posiada ktoś szczegółowe informacje?
krzychu.pl 3.12.2008 @ 18:37
Bardzo ciekawa alternatywa wobec dotychczasowych dostawców internetu - jeżli mowa o Polsce bo już p. Streżyńska wypowiadała się o możliwości wdrożenia podobnego systemu w Polsce - operator który wygrywa przetarg na częstotliwości musi pokryć zasięgiem cały kraj i zaoferować 'minimalny' plan za darmo.

Oczywiście z pewnymi obostrzeniami by Komsja Europejska czy UOKiK nie miały podstawy do zakwestionowania tego.
Darmowy internet jest wysoce potrzebny w celu rozwoju społeczeństwa informatycznego.

Oby w Polsce się to udało, bo w USA pewnie przeforsują taką ideę.
MariOO 6.12.2008 @ 18:36
W Polsce też pewnie za pare/parenaście tak będzie, jestem tego pewnien.

> cpk_worm
Co do szczegółowych informacji:
Pojedyncza sesja, podczas której korzystać będzie można z Internetu trwać będzie 30 minut, po tym czasie połączenie będzie automatycznie rozłączane i do dalszej pracy z siecią wymagane będzie ponowne logowanie.
Ponadto w ciągu miesiąca pobrać będzie można maksymalnie 500 MB.

Pozdrawiam

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 12 i 6 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości