PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > VAT z SMS-ów WOŚP jako dotacja dla szpitali

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/vat-z-sms-ow-wosp-jako-dotacja-dla-szpitali-4811.html
QR Code
VAT z SMS-ów WOŚP jako dotacja dla szpitali

Hubert Musiał, 12 sierpnia 2008, 17:11 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 12 sierpnia 2008 o 18:04)
Tagi: SMS Premium

Jak donosi Gazeta Prawna Ministerstwo Finansów chce przekazać szpitalom dotację odpowiadającą wysokości podatku VAT od charytatywnych sms-ów przesłanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Wynika to z odpowiedzi na interpelację posłów Platformy Obywatelskiej w sprawie podatku VAT pobieranego od charytatywnych sms-ów, udzielonej przez wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch.

Resort zadeklarował, iż rząd przekaże z budżetu państwa - za pośrednictwem ministra zdrowia - kwotę odpowiadającą wpływom z VAT od sms-ów wysłanych na WOŚP. Ma być ona przeznaczona na zakup sprzętu i aparatury medycznej dla oddziałów laryngologicznych w wybranych szpitalach klinicznych.

Elżbieta Chojna-Duch powiedziała:

Uruchomiono procedury umożliwiające realizację tej deklaracji. Ministerstwo Finansów rozumie społeczną rangę wszelkich przedsięwzięć dotyczących zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje prowadzące działalność charytatywną.


Jak powiedziała PAP główna księgowa w WOŚP Dorota Pilarska, umowa między fundacją a Ministerstwem Finansów nie przewiduje bezpośredniego zwrotu VAT dla fundacji.


Dorota Pilarska, główna księgowa WOŚP powiedziała:
Pieniądze odpowiadające wysokości pobranego podatku zostaną przekazane Ministerstwu Zdrowia, a my wskażemy, na jaki sprzęt powinny być wydane.

Jej zdaniem chodzi o kwotę co najmniej pół miliona złotych.

Resort finansów tłumaczy, że usługi telekomunikacyjne, w tym przesyłanie sms-ów na cele charytatywne, podlegają opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT. Jest to rozwiązanie zgodne z unijną dyrektywą o VAT. Nie przewiduje ona zastosowania stawki 0 proc. (zwolnienia z prawem do odliczeń) w obrotach krajowych.

Źródło: Gazeta Prawna

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 8 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości