PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Vectra z węzłem o przepustowości 10 Gbit/s

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/vectra-z-wezlem-o-przepustowosci-10-gbit-s-8785.html
QR Code
Vectra z węzłem o przepustowości 10 Gbit/s

Maciej Celmer, 16 marca 2011, 13:26
Tagi: LINX

Vectra uruchomiła internetowe łącze do węzła w Londynie o przepustowości 10 Gbit/s. Łącze LINX (London Internet Exchange) realizuje bezpośrednią wymianę ruchu połączeń internetowych z wieloma operatorami telekomunikacyjnymi całego globu.

Bezpośrednie połączenie sieci Vectry z węzłem międzyoperatorskim to daje możliwość osiągania dobrych parametrów technicznych oferowanego dostępu do internetu.

Do zalet tego rozwiązania należą:

  • minimalne opóźnienia i straty pakietów,
  • najkrótsze ścieżki routingowe,
  • brak limitów pasma.

LINX to największy brytyjski węzeł wymiany ruchu IP i jeden z największych na świecie - spotyka się tu ponad 380 operatorów internetu z 50 krajów. Korzystają z niego m.in. takie serwisy jak Google, Microsoft, Facebook i Yahoo. Ruch generowany przez operatorów sięga w szczycie 900 Gbit/s.

Poza LINX Vectra korzysta już z punktów wymiany ruchu polskiego (PL-IX Warszawa) i niemieckiego (DEC-IX Frankfurt). Z każdym z nich za pomocą transmisji 10 Gbit/s. Szybki rozwój węzłów międzyoperatorskich w ostatnich latach sprawia, że można przez nie dotrzeć już do ponad połowy światowych zasobów internetu.

Uruchamiając nowe łącze do londyńskiego punktu wymiany Vectra chce udowodnić, że jest nowoczesnym, polskim operatorem telekomunikacyjnym (obecnie z łącza LINX korzysta tylko firma ATM). Taki sposób podłączenia do sieci internet zbliża abonentów Vectry do samych źródeł światowego internetu.

Źródło: Vectra

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 16.03.2011 @ 13:37
To już jest prędkość ;)
Fakt, Vectra udowodni swoją nowoczesność, tylko kto będzie wiedział o tym węźle?
Przeciętny Kowalski raczej nie, jedynie osoby które znają temat, i/lub się tym interesują.
No ale rozwijać się trzeba ;)
M&M 16.03.2011 @ 14:26
@dawid9222 - Kowalskiemu wystarczy, że mu się strony będą szybciej pobierały, jak i pliki.
Przez Londyn przechodzi naprawdę sporo transatlantyckiego ruchu. Czasem wystarczy być wpiętym tylko do PLIX (jest tam np. holenderski LEaseweb, czy francuskie OVH), ale nie w przypadku większych operatorów. Zamiast negocjować trudne umowy z poszczególnymi operatorami sieci (np. Tata, czy DT) wystarczy obecność w zagranicznym punkcie styku i dzierżawa łącza do kraju. To eliminowanie wąskich gardeł na drodze pobieranego pliku. Jeżeli kogos interesuje temat IX, to tutaj może sobie poczytać o największych na świecie: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Internet_Exchange_Points_by_size.
PLIX jest największym, niezależnym w Polsce. Kilka miesięcy temu TP wystartowała ze swoim TPIX, są też poza tym WIX, AC-X i inne lokalne. Warto sobie z ciekawości puścić traceroute do interesującego nas adresu, żeby zobaczyć którędy i jak wędruje. Jak kogoś przerasta konsola systemowa, może skorzystać z PingPlotter
Frasier 16.03.2011 @ 18:39
Można dodać, że np. takie TP przez lata miałą bardzo drogi ruch, co skutkowało tym, że (w sumie ponoć w niektórych miejscach tak jest nadal) użytkoniwcy Neostrady odwiedzający polskie strony, będące na serwerach w Warszawie i mieszkajac nawet w tej samej Warszawie, na część serwisów wchodzili przez Niemcy... Nie pamiętam szczegółów, wiem, ze głośny był w tej sprawie protest O2.pl. Chodziło o to, ze stawki dla ruchu przychodzącego zza granicy były mniejsze. Obecność operatora w węźle to wiele korzyści. Taki wspomniany OVH, jedna z największych firm hostingowych w Europie zapewnia odpowiednio "szeroki" dosył treści do węzła, a operatorzy czerpią już bezpośrednio z tego węzła. W PLIX są chyba wszyscy alternatywni operatorzy, jest i nasz hojny sponsor (któremu chcę jeszcze raz podziękować za Avilę :-))- Inea http://plix.pl/pl/member.
Znalazłem artykuł o konflikcie O2-TP, z 2006 roku: http://www.internetstandard.pl/news/87856/29/o2.pl.skarzy.Telekomunikacje.Polska.html
M&M 17.03.2011 @ 12:01
@Frasier - tak, było o tym głośno. Mogę się mylić, ale chyba nadal np. UPC puszcza ruch do TPNET przez zagranicę... W sumie zwykłego użytkonika takie tematy nie interesują, bo te kilkadziesiąt dodatkowych ms opóźnienia wpłynie negatywnie jedynie na graczy. Strony będą otwierały się podobnie.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 8 i 13 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości