PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Vivendi wygrało spór z Elektrimem - może odzyskać kontrolę nad Erą?

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/vivendi-wygralo-spor-z-elektrimem-moze-odzyskac-kontrole-nad-era-5564.html
QR Code
Vivendi wygrało spór z Elektrimem - może odzyskać kontrolę nad Erą?

Łukasz Roguski, 24 lutego 2009, 10:30
Tagi: brak

12 lutego 2009 r. trybunał arbitrażowy przy Londyńskim Sądzie Arbitrażu Międzynarodowego (London Court of International Arbitration, LCIA) wydał ostateczny wyrok w sporze między Vivendi a Elektrim, polską spółką kontrolowaną przez Zygmunta Solorza, właściciela Polsatu. Trybunał przyznał Vivendi odszkodowanie w wysokości 1,876 miliarda euro (powiększone o odsetki od lutego 2005 r.) za naruszenia przez Elektrim umowy inwestycyjnej zawartej w 2001 r. dotyczącej joint venture obydwu stron – Elektrim Telekomunikacja (Telco) i ich inwestycji w Polską Telefonię Cyfrową (PTC) - czytamy w informacji przesłanej nam przez Vivendi.

Niniejszy, ostateczny wyrok został poprzedzony wydaniem wyroku częściowego z 19 Marca 2008 r., w którym uznano, że "Elektrim złamał podstawową zasadę [umowy inwestycyjnej] systematycznie podejmując działania przeciwko interesom Telco, a zgodnie z własnymi interesami oraz poprzez odmowę uznania prawa Telco do korzyści ekonomicznych z udziałów w PTC" Wszystkie roszczenia Elektrimu względem Vivendi zostały oddalone. Elektrim otrzymał ponad 1,8 miliarda euro od Vivendi w zamian za przeniesienie udziałów w PTC do Telco i ochronę interesów ekonomicznych Telco. Vivendi jest największym wierzycielem Elektrimu a wyrok LCIA potwierdza roszczenia, o uznanie którego Vivendi zwróciło w postępowaniu upadłościowym Elektrimu. Sprawa o potwierdzenie własności udziałów w PTC przez Telco wciąż toczy się przed polskimi sądami.

To kolejny krok w wojnie o kontrolę nad PTC, operatorem sieci Era, który wytyczyło przeciwko Deutsche Telekom (właściciela T-Mobile) francuskie Vivendi. Gra francuskiej spółki toczy się o sporne 48 procent udziałów w PTC, które zapisane były na rzecz spółki Elektrim Telekomunikacja (wspólnego przedsięwzięcia Elektrimu i Vivendi). W 2004r. udziały w wyniku skomplikowanych procedur prawnych stały się własnością Elektrim S.A. , a później po wykonaniu tzw. opcji call przepisane na T-Mobile Deutschland (spółkę kontrolowaną przez Deutsche Telekom. Spór ciągnie się od tego czasu przez polskimi oraz europejskimi sądami i jego końca nie widać. Vivendi twierdzi, że po odzyskaniu kontroli nad Erą będzie chciało pozostawić polską markę. Zupełnie odmienne stanowisko przedstawia Deutsche Telekom, które chce zmiany marki operatora na T-Mobile.

Źródło: Vivendi, Elektrim Telekomunikacja

reklama

Ostatnie opinie internautów

andiw 24.02.2009 @ 11:44
Nie sądzę, aby Vivendi przejęło kontrolę nad PTC, zwłascza , że i tak nie będą mieli większości. jakoś się ewentualnie dogadają z TM i tyle
krzychu.pl 24.02.2009 @ 21:57
I całe to zamieszanie (jak to z podwójnym zarządem) nie służy spółce i jej wynikom. A akcjonariusze tego nie lubią... Chyba że zadowalają się trzecim miejscem na rynku ze sporą stratą do Orange i Plusa.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 1 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości