PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Walka o przekaźnik GSM w Lublinie - Komunikat KGP

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/walka-o-przekaznik-gsm-w-lublinie-komunikat-kgp-1904.html
QR Code
Walka o przekaźnik GSM w Lublinie - Komunikat KGP

Michał Gruszka, 12 września 2007, 11:52 (ostatnio zmodyfikowano w środa, 12 września 2007 o 11:55)
Tagi: GSM-R (Global System for Mobile Communication for Railway), Era, ciekawostka, Polska Telefonia Cyfrowa (PTC)

Mieszkańcy osiedla Poręba w Lublinie protestują przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej w pobliżu ich domów. Jak zapowiadają, protestować będą do skutku.

Mieszkańcy obawiają się o zdrowie swoje i bliskich. Uważają wręcz, że budowa kolejnych wież to rodzaj patologii. W piątek mieszkańcy Poręby demonstrowali przed placem budowy masztu bojąc się napromieniowania. Nałożyli czarne koszulki, w rękach mieli czarne parasole.

To kolejna bitwa w wojnie z masztem. Poprzednie starcia mieszkańcy przegrali. Urząd Miasta zgodził się na budowę, a interwencja u wojewody nic nie dała. Pozwolenie zostało wydane m.in. w oparciu o analizy przedstawione przez operatora. Z ekspertyz wynikało, że bloki nie znajdą się w zasięgu szkodliwego promieniowania. Urząd nie znalazł powodu, by podważać rzetelność badań.

Wczoraj w ratuszu mieszkańcy ul. Szafirowej rozmawiali z przedstawicielami firmy Era, która obok ich bloków buduje przekaźnik. Nie przyniosły one jednak żadnego rezultatu.

Naukowcy na całym świecie od lat badają szkodliwość nadajników. Zdania są podzielone. Prawie połowa twierdzi, że są chorobotwórcze. Sprawdzeniem tego mają się także zająć specjaliści z Politechniki Lubelskiej. Przygotowywany jest wniosek o fundusze do Komitetu Badań Naukowych.

Na terenie samego Lublina stoi już prawie 200 nadajników telefonii komórkowej. Do lubelskiego urzędu miasta wpłynęło tylko w tym roku 70 wniosków o zgodę na postawienie kolejnych nadajników na dachach budynków lub słupach.

W związku z zablokowaniem drogi publicznej w Lublinie policyjna interwencja zapobiegła bezpośredniej konfrontacji pomiędzy stronami konfliktu. Nie dopuszczono także do zniszczenia mienia. W trakcie działań nie użyto żadnych, oprócz siły fizycznej środków przymusu bezpośredniego. Nikt nie został ranny, nikogo też nie zatrzymano, czytamy w komunikacie KGP.

Powodem interwencji policyjnej przy ul. Szafirowej w Lublinie był narastający konflikt pomiędzy podmiotem dysponującym prawomocnym pozwoleniem na budowę masztu telekomunikacyjnego, a protestującymi mieszkańcami. Funkcjonariuszy wezwała na miejsce jedna ze stron konfliktu, gdyż droga umożliwiająca dojazd do miejsca budowy została zablokowana przez protestujących. Ponieważ konflikt pomiędzy zwaśnionymi stronami narastał i groził konfrontacją siłową, na miejsce wysłano najpierw policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, a następnie - jak zawsze w tego rodzaju sytuacjach - policjantów z Oddziału Prewencji.

Policjanci kordonem przesunęli osoby blokujące drogę publiczną na pobocze i chodnik. W trakcie interwencji nie użyto ani pałek, ani gazu, ani broni, ani też żadnych innych oprócz siły fizycznej środków przymusu bezpośredniego. W trakcie samej interwencji nikt nie odniósł obrażeń, nikt też nie został zatrzymany.

Natomiast w stronę policjantów rzucano kamieniami, szarpano funkcjonariuszy za umundurowanie, próbowano wyrywać tarcze. Wszystko to zostało zarejestrowane przez obecne na miejscu kamery telewizyjne.

Źródło: Radio Lublin, KGP, telix

reklama

Ostatnie opinie internautów

mfffff 25.05.2008 @ 10:37
Nastepna grupa idiotow ktorzy nie maja elementarnej wiedzy o promieniowaniu.... ale komorki i zasieg to chca miec wszyscy.... typowa polska hipokryzja w naszym katolickim ciemnym kraju
daleko od noszy, przepraszam: koszy 5.11.2008 @ 19:45
Współczuję wszystkim uzależnionym. Jednym do szczęścia potrzebne jest zdrowie, a innym telefon komórkowy. Czy aby tylko katolicy chcą żyć? Zdania naukowców są podzielone co do wpływu promieniowania na zdrowie. Jednak Ministerstwo Ochrony Środowiska nie zezwala na budowanie przekaźników w każdym możliwym miejscu. Zapraszam do dyskusji o zasadności aborcji, eutanazji ... Czy już człowiek nie jest pod ochroną w oświeconym, ateistycznym raju, przepraszam kraju?

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 6 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości