PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Wielkolud godny zaufania - Fundacja Dzieci Niczyje i Plus dla dzieci

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/wielkolud-godny-zaufania-fundacja-dzieci-niczyje-i-plus-dla-dzieci-6450.html
QR Code
Wielkolud godny zaufania - Fundacja Dzieci Niczyje i Plus dla dzieci

mariusz9a, 12 września 2009, 22:23 (ostatnio zmodyfikowano w sobota, 12 września 2009 o 22:31)
Tagi: CosmoGolem, Fundacja Dzieci Niczyje, Plus, Polkomtel

11 września na Polu Mokotowskim w Warszawie stanął CosmoGolem - 4-metrowy drewniany gigant z okienkiem w sercu, przez które dzieci mogą wrzucać do jego wnętrza spisane na karteczkach prośby i marzenia. To 13. taka konstrukcja na świecie, która na całej kuli ziemskiej traktowana jest jako symbol praw dziecka. Golem to, po Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, kolejny projekt realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje i operatora sieci Plus, z myślą o najmłodszych.

Przy skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Wawelskiej został odsłonięty CosmoGolem – obiekt sztuki nowoczesnej i symbol praw dziecka. Instalacja, autorstwa Koena Vanmechelen, ma przypominać o pomocy najmłodszym, o dzieciach, które potrzebują wsparcia, nadziei i odwagi. W sercu Golema znajduje się okienko, przez które można wrzucać spisane na kartkach życzenia, myśli i marzenia. Zostawione pod opieką Golema – będą czekać na realizację. W tworzeniu rzeźby aktywny udział brali najmłodsi.
Golem trafił do Polski za sprawą Fundacji Dzieci Niczyje (inicjatora i realizatora przedsięwzięcia) oraz firmy Polkomtel SA, operatora sieci Plus (mecenasa projektu). To już kolejne, po Telefonie Zaufania 116 111 wspólne przedsięwzięcie fundacji i operatora, dedykowane dzieciom.

Wokół Golema Fundacja Dzieci Niczyje będzie organizować otwarte warsztaty dla dzieci dotyczące ich praw, oferty pomocowej dla dzieci, sztuki, innych kultur, a także działań organizacji pozarządowych. W przedsięwzięcie mają się również zaangażować nauczyciele i wychowawcy.

Scenariusze zajęć oraz kalendarium imprez planowanych wokół Golema będą dostępne na towarzyszącej projektowi stronie internetowej www.cosmogolem.pl. Pierwszym, już dostępnym na stronie materiałem jest scenariusz przygotowany przez konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który jest elementem kampanii edukacyjnej skierowanej do uczniów szkół gimnazjalnych.

W akcję edukacyjno-informacyjną, dotyczącą zasad funkcjonowania numeru 116 111, włączyło się również Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do szkół gimnazjalnych w całej Polsce oprócz scenariuszy trafiły plakaty i ulotko-zakładki. Celem akcji edukacyjnej jest zachęcenie młodych osób, do szukania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych oraz nauczenie ich formułowania problemów i szukania rozwiązań. Akcją edukacyjno-informacyjną zostanie objętych blisko 1,5 mln gimnazjalistów.

Pakiety informacyjne przekazane zostały również ambasadorom Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – organizacjom i stowarzyszeniom działającym w całej Polsce oraz do przedstawicielom Policji, którzy włączają się w akcje profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

- Chcemy, by CosmoGolem stał na Polach Mokotowskich już zawsze i mamy nadzieje, że będzie dla dzieci tak ważnym elementem rzeczywistości, jak Telefon 116 111 – powiedziałaLucyna Kicińska, koordynator Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. – Telefon Zaufania, który stworzyliśmy wspólnie z Plusem działa już 10 miesięcy. W tym czasie odebraliśmy ponad 70 tys. połączeń. Dzieci najczęściej opowiadały naszym konsultantom o sprzeczkach, nieporozumieniach ze znajomymi, trudnych pierwszych miłościach, problemach w relacjach z rodzicami i rodzeństwem.

Co ciekawe – w ciągu 10 miesięcy działania telefonu spadła liczba rozmów, których tematyka dotyczyła przemocy (z blisko 20% po 4 miesiącach działania telefonu, do 9% w podsumowaniu za okres od 6 listopada 2008 do 6 września 2009 roku). Blisko 10% rozmów z konsultantami 116 111 dotyczyło trudnych emocji, odczuć i stanów osób dzwoniących – samotności, strachu, złości, nieśmiałości, wstydu, poczucia winy, rozgoryczenia itp. Bardzo ważnym tematem rozmów, poruszanym przez młode osoby jest temat dojrzewania i seksualności.

Patronat honorowy nad Golemem objęła Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Ambasador Belgii Jan Luykx. Patronat medialny nad akcją objęły Gazeta Wyborcza i Radio Kolor.

Źródło: Plus, PlusForum.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 2 i 3 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości