PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Włącz komórkę i obejrzyj serial

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/wlacz-komorke-i-obejrzyj-serial-149.html
QR Code
Włącz komórkę i obejrzyj serial

Piotr Baranowski, 18 stycznia 2007, 12:35
Tagi: Operatorzy

O 10-20 proc. mogą spaść koszty rozmów, ale rewolucji cenowej na miarę startu Heyah nie będzie. Nowi operatorzy, nowe usługi, nowe telefony to prawdziwy obraz 2007 roku.

Ten rok na rynku telefonii komórkowej będzie czasem nowych operatorów, nowych usług, nowych telefonów i spadku średnich cen połączeń. - To będzie rok MVNO (wirtualnych operatorów komórkowych). Zarówno tych, którym się uda, jak i tych, którym się nie powiedzie - przewiduje Paweł Puchalski, analityk telekomunikacyjny DM BZ WBK.
- Ten rok w telefonii komórkowej nie będzie stał tylko pod znakiem nowinek technologicznych. Będzie okresem wprowadzania na rynek usług, które technologię wykorzystują – mówi GP Dariusz Boduch, wicedyrektor departamentu rozwoju produktów i usług w Polkomtelu.

- To będzie rok telewizji w telefonie komórkowym. Także w Polsce - ocenia Lars Svensson, szef Ericssona w Polsce. - Na telewizję w komórce jest jeszcze za wcześnie - ocenia jednak Jacek Hensler, członek zarządu P4.

Minuta coraz tańsza

Zmienia się też postrzeganie usług mobilnych. Usługi takie jak rozmowy czy SMS-y stały się powszechne. Dzięki różnego typu pakietom ceny połączeń nie są drogie – mówią. To zaś oznacza, że mimo wzrostu liczby klientów coraz trudniej będzie uzyskiwać wyższe przychody z tych usług, a na dodatek marże spadają. Dlatego operatorzy stawiają na usługi dodane.
- Z powodu spadku średniej ceny minuty rozmowy zwiększy się liczba minut rozmów, które będziemy mogli przeprowadzić płacąc tyle samo co w 2006 roku - spodziewa się Paweł Puchalski.
- Klienci będą rozmawiali więcej, więc średnie przychody operatora od klienta mogą być co najmniej takie, jak w ubiegłym roku.

Prawie sto procent

- Wyzwanie rzucone przez nas operatorom dominującym jest dobrym sygnałem dla rynku - zapowiada Chris Bannister, prezes P4. Ale eksperci nie spodziewają się, by doszło do rewolucji cenowej na miarę wprowadzenia przez Heyah w 2004 roku rozliczenia sekundowego i cen rozmów poniżej 1 zł za minutę.
Pojawienie się nowych graczy sprawi, że liczba aktywnych kart SIM, którą dotąd utożsamialiśmy z liczbą klientów sieci komórkowych, nadal będzie szybko rosła. Według szacunków, w końcu 2006 roku w polskich sieciach było aktywnych 37,4 mln kart SIM (penetracja na poziomie 98,1 proc, w skali roku wzrosła o prawie 22 pkt proc).
- Tempo wzrostu penetracji będzie mniejsze niż w 2006 roku, ale nadal dwucyfrowe – ocenia Paweł Puchalski.

Wideo i telewizja

Ten rok będzie stał pod znakiem wideo i telewizji w telefonach komórkowych. - To będzie przełom - mówi dyrektor Boduch.
Operatorzy zapowiadają, że coraz więcej seriali telewizyjnych będzie produkowanych w wersji dającej się obejrzeć w komórce. Klienci Orange mają możliwość oglądania Magdy M., a Polkomtelu – Oficerów.
Coraz większa dostępność telefonów obsługujących usługi trzeciej generacji i coraz większy zasięg sieci 3G sprawiają, że w tym roku mogą pojawić się usługi wykorzystujące wideorozmowę. W grę wchodzi np. wideokontakt z serwisem, wideoinstrukcja obsługi czy np. możliwość wideouczestnictwa w programie telewizyjnym.

Źródło: Forbes

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 8 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

All-Star point guard... 3.03.2018, 03:21

New balance pink... 3.03.2018, 03:13

adidas original... 3.03.2018, 03:06