PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Wpływ mobilności na zachowanie użytkowników komputerów

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/wplyw-mobilnosci-na-zachowanie-uzytkownikow-komputerow-1848.html
QR Code
Wpływ mobilności na zachowanie użytkowników komputerów

Michał Gruszka, 7 września 2007, 15:52
Tagi: ciekawostka

Firma Trend Micro, czołowy dostawca oprogramowania antywirusowego dla sieci oraz zabezpieczeń internetowych, poinformowała dziś o wynikach badań nad zachowaniami pracowników mobilnych.

W ostatnich latach zwiększył się zakres technologicznych możliwości urządzeń mobilnych oraz zakres prac wykonywanych przez pracowników poza siedzibą firmy. Poprawiły się oczywiście możliwości kontaktu z pracownikami, wzrosła ich efektywność i wydajność, ale wzrosła jednocześnie liczba zagrożeń. Analiza wyników badań przeprowadzonych przez firmę Trend Micro pokazuje wyraźnie, że im bardziej mobilny jest użytkownik, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on wysyłał poufne informacje za pomocą komunikatora lub poczty internetowej.

Z badań wynika, że użytkownikami korporacyjnymi najbardziej skłonnymi do przesyłania poufnych danych współpracownikom i partnerom handlowym przez komunikatory lub pocztę internetową są Japończycy. Dotyczy to zarówno pracowników stacjonarnych, jak i mobilnych.

W Stanach Zjednoczonych, do wysyłania poufnych informacji przez pocztę internetową przyznało się 58 procent respondentów łączących się z Internetem poza firmą przez firmowe notebooki. Dla porównania — odsetek osób, które przyznały się do takich działań wśród użytkowników łączących się z Internetem tylko przez sieć firmową, wyniósł 42 procent.

Analiza odpowiedzi respondentów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA sugeruje także, że użytkownicy mobilni są bardziej skłonni niż osoby korzystające z komputerów stacjonarnych do podejmowania ryzykownych zachowań w sieci, takich jak odwiedzanie sieci społecznych i pobieranie filmów. Przykładowo, do pobierania plików wykonywalnych przy wykorzystaniu firmowej sieci przyznało się 54 procent użytkowników mobilnych w Niemczech, w porównaniu z 41 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.

Japonia okazała się jedynym krajem, gdzie udzielano innej odpowiedzi na to pytanie. Jedynie 49 procent użytkowników mobilnych przyznało się tam do pobierania plików wykonywalnych przy wykorzystaniu firmowej sieci, w porównaniu z 60 procentami pracowników korzystających z komputerów stacjonarnych.

Badania objęły 1 600 użytkowników komputerów w przedsiębiorstwach ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Japonii. Ciekawe jest to, że we wszystkich krajach, w których przeprowadzono sondaże (z wyjątkiem Japonii), wzrost mobilności użytkownika pociąga za sobą zwiększone prawdopodobieństwo otrzymywania spamu i prób wyłudzania danych osobowych (phishing).
W Stanach Zjednoczonych 77 procent pracowników mobilnych przyznało, że otrzymywali spam w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wśród pracowników wykorzystujących komputery stacjonarne odsetek ten wyniósł 68 procent.
Oprócz tego 40 procent pracowników mobilnych w USA potwierdziło, że podejmowano próby wyłudzania od nich danych osobowych w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wśród pracowników wykorzystujących komputery stacjonarne odsetek ten wyniósł 31 procent. Jeśli chodzi o mobilnych pracowników brytyjskich, 76 procent przyznało się do otrzymywania spamu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w porównaniu z 63 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.
W Niemczech 80 procent pracowników mobilnych przyznało się do otrzymywania spamu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w porównaniu z 70 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.

Wydaje się również, że użytkownicy mobilni mają często większą wiedzą techniczną na temat mało znanych zagrożeń typu pharming czy phishing. Na przykład w Stanach Zjednoczonych 61 procent mobilnych użytkowników komputerów w przedsiębiorstwach zdaje sobie sprawę z zagrożeń sieciowych, w porównaniu z 49 procentami użytkowników komputerów stacjonarnych.

Źródło: Trend Micro

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 9 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości