PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Wyniki finansowe PTC za 3 kwartał 2008

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/wyniki-finansowe-ptc-za-3-kwartal-2008-5057.html
QR Code
Wyniki finansowe PTC za 3 kwartał 2008

Polska Telefonia Cyfrowa podała w dniu dzisiejszym wyniki finansowe za 3 kwartał 2008 roku. Z przesłanych informacji wynika, że spółka odniosła wzrost EBITDY oraz przychodów utrzymując niski wskaźnik rezygnacji klientów abonamentowych.

  • Wzrost przychodów o 6,6%,
  • Wzrost EBITDY o blisko 9%,
  • 237 000 nowych klientów abonamentowych,
  • Bardzo niski wskaźnik rezygnacji klientów abonamentowych churn na poziomie 0,6% miesięcznie,
  • Ponad pół miliona klientów bezprzewodowego dostępu do Internetu,
  • HSDPA 14,4 i HSUPA 5,7Mbps,
  • Pierwsze w Polsce testy Femtocell,

Wprowadzenie przez PTC na rynek usług z obszarów telefonii i internetu stacjonarnego, jak Era Linia Domowa (WLR), Era Numer Stacjonarny oraz Era Internet Stacjonarny (BSA), przyniosło wzrost konkurencyjności na rynku.

Klaus Hartmann, Prezes Zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej powiedział:

Jestem dumny, że PTC jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się firm telekomunikacyjnych w Polsce. Dzięki przyjętej przez nas strategii oraz wspaniałemu zespołowi pracowników już niedługo będziemy numerem jeden w Polsce. Nasze wyniki, tak jak sytuacja w całej branży, pomimo zawirowań na rynkach finansowych pokazują, że telefonia mobilna jest siłą napędową współczesnej gospodarki.

PTC uzyskała w pierwszych trzech kwartałach 2008 roku wyższe przychody w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Osiągnięto to dzięki wzrostowi bazy klientów abonamentowych oraz ruchu w sieci. PTC w okresie od lipca do września br. osiągnęła 2,045 miliarda zł przychodów. Jest to wzrost o 6,6% w stosunku do analogicznego okresu 2007 roku. Łącznie w pierwszych trzech kwartałach tego roku PTC uzyskała 5,896 miliarda zł przychodów, co stanowi przyrost o 7,2% w porównaniu do odpowiedniego okresu roku ubiegłego.

W porównaniu do trzeciego kwartału roku ubiegłego przychody ARPU wzrosły o 7,6%. Średni miesięczny przychód na użytkownika (ARPU) dla całej bazy klientów abonamentowych i użytkowników telefonów na kartę wzrósł o 2,00 zł w stosunku do trzeciego kwartału 2007 roku i osiągnął poziom 51,00 zł.

Z kwartału na kwartał zwiększa się średnia liczba minut wykorzystywanych przez klientów PTC, co ma wpływ na zwiększone przychody. Ich wzrost w połączeniu z efektywnym zarządzaniem kosztami pozwolił na wzrost wskaźnika EBITDA i marży EBITDA w porównaniu do ubiegłego roku. W trzecim kwartale 2008 EBITDA wyniosła 734 mln złotych zwiększając się o 8,9% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2007, a w okresie 9 miesięcy br. 2,121 mln złotych, wzrastając o 12,7% w stosunku do pierwszych trzech kwartałów ubiegłego roku. Marża EBITDA osiągnęła w trzecim kwartale br. poziom 35,9 %.

Operator zanotował silny wzrost liczby klientów abonamentowych - o 922 000, czyli o 18% w stosunku do trzeciego kwartału roku ubiegłego. Ilość przyłączeń netto w bazie klientów kontraktowych w okresie od lipca do września br. wyniosła 237 000. Na koniec trzeciego kwartału br. z usług PTC korzystało 6,044 mln abonentów, a ich udział w ogólnej bazie klientów wzrósł z 40,3% w trzecim kwartale 2007r. do 46,4 % w trzecim kwartale 2008r. Całkowita liczba klientów wyniosła 13,013 mln i jest to wzrost o 2,3% w stosunku do trzeciego kwartału 2007. Priorytetem PTC jest pozyskiwanie i utrzymanie klientów w segmencie abonamentowym. Odzwierciedleniem tej polityki jest ich rosnący udział
w ogólnej liczbie klientów oraz bardzo niski wskaźnik rezygnacji w tym segmencie, tzw. churn. W trzecim kwartale wyniósł on średnio zaledwie 0,6% miesięcznie, utrzymując się na bardzo dobrym poziomie. Jednocześnie z myślą o użytkownikach systemu przedpłaconego PTC wprowadziła w ostatnim czasie dwie oferty: Równa taryfa w Heyah oraz Nowy Tak Tak.

Średni, łączny dla klientów abonamentowych oraz dla systemu przepłaconego, koszt pozyskania klienta (SAC) wyniósł 94,00 zł w trzecim kwartale i nie zmienił się w stosunku do odpowiedniego okresu roku ubiegłego. Jednocześnie za trzy pierwsze kwartały br. SAC osiągnął poziom 93,00 zł i spadł w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2007 o 4,1%.

Polska Telefonia Cyfrowa w swojej strategii zakłada udostępnianie klientom pełnego wachlarza nowoczesnych usług telekomunikacyjnych opartych na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych. Dlatego spółka nadal rozbudowuje swoją infrastrukturę sieciową. Sieć trzeciej generacji w technologii HSDPA działa już w 402 miejscowościach
i obejmuje swoim zasięgiem ponad 45% populacji Polski, czyli około 17,5 miliona klientów. PTC również systematycznie powiększa zasięg technologii HSUPA 1,4Mbps. Obecnie jest już ona dostępna w połowie sieci 3G operatora. Dzięki inwestycjom oraz intensywnej rozbudowie infrastruktury, PTC sukcesywnie zwiększa liczbę stacji obsługujących transmisję danych w technologii HSDPA 14,4 przygotowując się do komercyjnego zaoferowanie tej prędkości klientom. Spółka prowadzi również zaawansowane prace nad zwiększeniem szybkości transmisji danych w technologii HSUPA do 5,7Mbps. Usługi transmisji danych z największymi dostępnymi w Polsce prędkościami zostaną zaoferowane klientom w wersji komercyjnej w momencie wprowadzenia przez producentów modemów odpowiednich urządzeń końcowych pozwalających użytkownikom na pełne korzystanie z tych prędkości. PTC jako pierwszy operator telekomunikacyjny w Polsce rozpoczęła na terenie aglomeracji warszawskiej, z grupą ponad 100 klientów, testy tzw. Femtocell.

W trzecim kwartale br. PTC wprowadziła na rynek usługę Era Linia Domowa i Era Linia Biznesowa - telefon stacjonarny oparty na rozwiązaniu WLR (Wholesale Line Rental). Uzupełniła ona dotychczasową ofertę telefonii stacjonarnej Era Domowa i Firmowa. Dużym powodzeniem cieszy się też Era Numer Stacjonarny, jedyna tego typu usługa w Polsce, dzięki której klient, na jednej karcie SIM, otrzymuje dwa numery: stacjonarny i komórkowy, przy najniższym w kraju abonamencie stacjonarnym – 5,00 zł miesięcznie. Łącznie z usług stacjonarnych sieci Ery korzysta już ponad 260 000 klientów.

Dużym zainteresowaniem klientów cieszy się usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu blueconnect, z której korzysta już około 530 000 abonentów. PTC w lipcu rozszerzyła ofertę usług dostępu do internetu wprowadzając także blueconnect bez abonamentu, czyli usługę przedpłaconego dostępu do szerokopasmowego mobilnego Internetu. W ramach nowej oferty użytkownicy mogą korzystać m.in. bezpłatnie z sieci 460 HotSpotów w sieci Era. Z usługi blueconnect starter skorzystało już 15 000 użytkowników.

Dzięki konsekwentnej realizacji założonej strategii i udostępnieniu klientom usług telefonii i Internetu zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych, PTC jest obecnie jedyną realną alternatywą dla Grupy Telekomunikacji Polskiej (TP). Oferta PTC to, oprócz nowych usług, najnowsze telefony. Operator, jako pierwszy w Polsce zaoferował swoim klientom multimedialny telefon iPhone 3G, przenośne biuro MDA Compact IV, czy pierwszy dostępny na naszym rynku telefon obsługujący dwie karty SIM – Samsung D880 DUOZ.

PTC w swojej strategii kładzie duży nacisk nie tylko na innowacyjność oraz udostępnianie klientom najnowocześniejszych usług, kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych oraz zaawansowanych technologii, ale również na satysfakcję i wysoki poziom obsługi wszystkich abonentów i użytkowników. Dlatego właśnie Spółka, jako pierwsza firma w Polsce i Europie Środkowej, wprowadziła program Customer Experience Management (CEM). Jest to strategia pozwalająca na kompleksowe zarządzanie wiedzą na temat sposobów korzystania z usług przez klientów. Umożliwia ona zaoferowanie im optymalnych rozwiązań na podstawie zebranych informacji. Zastosowane w CEM rozwiązania umożliwiają m.in. aktywne wspomaganie klientów w konfiguracji urządzeń końcowych pozwalających na korzystanie z zawansowanych usług, np. dostępu do Internetu lub serwisów multimedialnych.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Jachk 6.11.2008 @ 15:51
jasne... widziałem te ich reklamy nowe... prezentowali to nam na spotkaniu z Szanowną Panią Prezes... idźcie mi z tym badziewiem... :/
Jachk 6.11.2008 @ 16:07
to miało iść do newsa o orange...
bati 6.11.2008 @ 20:59
Hehe pomylki sie zdarzaja. Czasem cos przeniknie. Co do wynikow Ery. Nono w tym roku tylko wprowadzili duzo nowych rzeczy i uslug. Chociaz by przelomowa oferta typu telefon stacjonarny w telefonie komorkowym. Wlasnie ten system zbierania informacji CEN o ktorym mowa w ostatnich linijakch artykulu. Takze przychody powiekszaja z kwartalu na kwartal a w dodatku malo ludzi od nich odchodzi, nawet 1% nie ma bo 0,6 % to bardzo malo wrecz rewelacyjnie. Chyba najmniej posrod operatorow.
zazubi 7.11.2008 @ 10:14
najciekawsze info jest o Femtocellu, czekam niecierpliwie na modemy, które udźwigna te prędkości, to będzie reowlucja. jako że Era jako pierwsza w Polsce wprowadziła mobilny internet, to i tu może byc pierwsza, zwłaszcza że już testuje usługe
robin 7.11.2008 @ 20:38
Era jak do tej pory i tak oferuje bardzo szybkie modemy. Co nie zmienia faktu ze internet bezprzewodowy to dobra i przydatna rzecz. Do tego maja tansze te modemy nizeli konkurencja i duzy ich wybor.
serbi 8.11.2008 @ 10:23
Najwazniejsze ze jest wzrost, zarowno przychodow jak i klientow, a to najwazniejsze. Co do internetu mobilnego, to zasieg jak i wybor maja spory, noi tani 49zl za 1gb to taniej niz w Plusie czy Orange.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 14 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości