PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Zamachy w Bombaju były możliwe dzięki Google Earth

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/zamachy-w-bombaju-byly-mozliwe-dzieki-google-earth-5137.html
QR Code
Zamachy w Bombaju były możliwe dzięki Google Earth

Piotr Baranowski, 1 grudnia 2008, 13:55
Tagi: bezpieczeństwo, Google, Internet

Jak wynika ze śledztwa prowadzonego przez indyjskie służby zamachowcy, którzy w ubiegłym tygodniu dokonali ataków terrorystycznych w różnych punktach w Bombaju, posługiwali się aplikacją Google Earth. Program miał im pomóc w orientacji w terenie oraz poznaniu topografii miasta.

Z informacji przekazanych przez bombajską policję, uzyskanych m.in. w toku przesłuchań jednego z zatrzymanych napastników, wynika, że byli oni dobrze wyszkoleni i obeznani z nowoczesnymi technologiami. Posługiwali się telefonami satelitarnymi i urządzeniami do nawigacji GPS.

Google Earth było już w przeszłości obiektem krytyki ze strony indyjskich oficjeli. W 2005 r. ówczesny prezydent A.P.J. Abdul Kalam stwierdził, że powszechna dostępność szczegółowych map państw, oferowana przez takie usługi jak Google Earth, jest atrakcyjna dla terrorystów.

Indyjskie agencje specjalne skarżyły się również, iż w ten sposób w niepowołane ręce dostają się informacje dotyczące obronności państwa oraz strategicznych placówek (w czym akurat nie były osamotnione - chińskie władze narzekały na ten sam problem odnośnie swoich instalacji wojskowych).

Tyle tylko, że cele terrorystów w Bombaju można znaleźć posługując się również standardową mapą turystyczną - hotele, restauracja czy też stacje kolejowe nie są bowiem obiektami istotnymi dla obronności kraju.

Źródło: internetstandard.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

cpk_worm 2.12.2008 @ 19:45
Po przeczytaniu opinii Joanny G. byłem zmuszony do ponownej lektury artykułu w celu wyszukania zdań świadczących o tym, że artykuł jest reklamą Google Earth.
Pomimo samych negatywnych zdań na temat GE muszę się zgodzić z opinią poprzedniczki, że może to uchodzić w pewnym sensie za reklamę. Jednakże stwierdzenie "nie ważne co o Tobie mówią,ważne żeby mówili" kompletnie nie pasuje do firmy Google, która zdobyła swoją światową pozycję dzięki solidnym i co najważniejsze przydatnym i ułatwiającym codzienne życie produktom.
Skupiając się na artykule uważam, że Google wykonało świetną pracę tworząc Google Earth a jednocześnie milowy krok w spełnieniu zadeklarowanej przez siebie misji jaką jest 'skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi'.
Puentując swoją wypowiedź posłużę się słowami Abrahama Lincolna, które są uniwersalne w wielu dziedzinach naszego życia - nie tylko w polityce.
"Polityk jest odpowiedzialny za statek, nie za fale"
annubis17 2.12.2008 @ 22:25
Znając życie pewnie będą chcieli zakazać posiadania map kraju bo to może być ułatwienie dla terrorystów. Fajnie w GE wygląda strefa 51:)
Gorochaan 3.12.2008 @ 22:59
Dla google earth najlepszym rozwiązaniem (póki jeszcze nie mają nowych wyraźniejszych zdjęć z nowej satelity, z której to firmy kontrakt posiadają) byłoby maskowanie takich baz, rozmazując je... ale oczywiście to też jest miecz obosieczny, bo trzeba by było zasłonić naprawdę spory kawał terenu, żeby nie zauważyć, że coś ważnego może w tym miejscu stać. Koło się niestety zamyka, więc myślę, że to jakieś wyższe role powinny się wysłowić w tym miejscu. Tak czy siak, nie powstrzymamy terrorystów przed atakami, więc szukanie winnych wśród ludzi robiących coś dobrego dla świata jest nie na miejscu.
yaero 4.12.2008 @ 00:25
No coz zostaje mi napisac do google by usuneli moj dom z ich mapy, ze wzgledu na moje niebezpieczenstwo ;)
cpk_worm 4.12.2008 @ 11:23
yaero to dopiero będzie podejrzane jak tylko Twój dom będzie usunięty :) Pewnie terroryści zrzucą Ci coś z nieba dla wybadania terenu :P (czyt. wyrównania terenu)
logos2000 4.12.2008 @ 12:50
Coz nawet nie zdajemy sobie sprawy, że technologia służąca nam na codzien moze w kilka chwil być dla nas śmiercionośna. polecam obejrzec film "szklana pułapka 4", doskonale widać jakie to banalne. znowu moze powrócić pytanie czy gra jest warta świeczki, ale bez internetu nasza cywylizacja by upadla....
Adam 7.12.2008 @ 16:08
Modyfikując nieco tytuł artykułu powiedziałbym raczej, że zamachy w Bombaju były możliwe przede wszystkich dzięki ignorancji Indyjskich służb specjalnych, które jak się teraz okazuje były wielokrotnie ostrzegane przez służby amerykańskie o możliwości zamachu.

Nie przemawia do mnie argument, że winę za całą sytuację ponosi powszechna dostępność narzędzi tj. Google Earth. W ten sposób każdą skoordynowaną akcję terrorystyczną można by zwalić na Google. Dowolna mapa kupiona w choćby w przylegającym do hotelu kiosku, dostarczy całkiem wyczerpujących danych o topografii terenu. Poza tym terroryści orientowali się również w rozmieszczeniu korytarzy i pokojów na poszczególnych piętrach tego hotelu, których to planów, tak się składa, jeszcze oferta Google Earth nie zawiera:]
mona 8.12.2008 @ 16:37
Nie sądzę, żeby to była reklama Google Earth. Fakt faktem- wiedza i informacja to jest władza. Jednak takie usługi, jak np. googleearth powinny być ogólnie dostępne- i są. Zawsze znajdzie się ktoś, kto może użyć pewne narzędzie nie tak, jakby tego chcieli jego twórcy. Ale w takim razie trzeba by zakazać sprzedaży choćby noży kuchennych, bo można nimi zabić. A sprawa kijów baseballowych, które w Polsce znalazły swoje niecodzienne zastosowanie?
Absurdem jest "cenzurowanie" świata, choć chyba "tajne" miejsca są nawet w google earth ocenzurowane? Absurdem jest cenzurowanie przestrzeni publicznej- ona jest i powinna być dostępna. Zwłaszcza w formie mapy. Zresztą- nie przesadzajmy. Google earth raczej nie odkrywa wielkich tajemnic. I, jak to pisał Adam- terroryści mieli również mapę wnętrz hotelu. A to nie sprawka google earth.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 12 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości