PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Zautomatyzowana cenzura telefoniczna w Chinach

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/zautomatyzowana-cenzura-telefoniczna-w-chinach-8864.html
QR Code
Zautomatyzowana cenzura telefoniczna w Chinach

Maciej Celmer, 25 marca 2011, 09:10 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 25 marca 2011 o 09:07)
Tagi: cenzura, Chiny

Cenzura w Chinach nie jest niczym niezwykłym. Obywatele tego kraju mają zablokowane serwisy społecznościowe, komunikatory i VoIP`y. Działania rządu podejrzewa się o problemy z Google i pocztą gmail. To nie koniec. Jest nowy sposób cenzury.

New York Times podaje, że chiński rząd dysponuje nową technologią, która ułatwia mu cenzurę. Pekin jest w posiadaniu zaawansowanego systemu służącego do kontrolowania i monitoringu rozmów telefonicznych.

Rozmowy są automatycznie przerywane, gdy w czasie ich trwania padnie słowo "protest". System jest w stanie rozpoznawać słowa wrażliwe dla rządu Państwa Środka. Nie ma znaczenia, w jakim kontekście użyte zostanie słowo, ani język w jakim jest wypowiedziane, mandaryński czy angielski.

Zmieniająca się sytuacja na świecie najwidoczniej budzi obawy chińskiego rządu przed potencjalnymi rozruchami bądź zorganizowanym oporem przeciw władzy. Dlatego systemy cenzury stają się coraz bardziej zaawansowane i bezwzględne. Zatrudnia się rzesze wyspecjalizowanych cenzorów, którzy mają do dyspozycji zaawansowane programy komputerowe oraz technologie służące do zwalczania przejawów buntu.

Po Internecie przyszła kolej na telefony, które służą do komunikacji ze światem. NY Times przeprowadził test, w którym słowo "protest" zostało użyte w kontekście cytowania fragmentu dzieła Szekspira. Połączenie z Chinami zostało automatycznie zerwane. Pozostaje czekać, jakie jeszcze słowa zostaną uznane za szkodliwe i "zablokowane" przez komunistyczny rząd.

Źródło: NY Times

reklama

Ostatnie opinie internautów

blizniaki06 26.03.2011 @ 23:37
"Cami: (...) Zakończę "optymistycznie" - Wolność to stan umysłu, jak mawiał Gandhi. Znaczy to tyle, że człowiek zawsze będzie wolny, bo nikt nie jest w stanie zniewolić jego duszy." Ładne podsumowanie...
Taaa, mentalność, kultura, obyczaje, ustrój - to także "wdrukowuje" w nas jakieś wzorce... I pewnie jest sporo racji w tym, co napisałaś. Jako narody dzieli nas zbyt głęboka przepaść (mentalno-kulturowo-obyczajowa), byśmy - w pełni - zrozumieć mogli, nawzajem, swój styl i sposób myślenia... Ja, bynajmniej, nie pojmuję braku swoistego "buntu", gdy idzie o niektóre sytuacje. A może, po prostu, tak mi się jedynie wydaje, bo dane mi funkcjonować bez takich represji? A gdybym była takim "szarym" (a właściwie to inno-kolorowym ;)) obywatelem Chin - co bym mogła, no co??? Hmm...
Hajdek 27.03.2011 @ 09:11
@blizniaki06 - no tak, nic nie można by na to poradzić... W razie buntu, zakończyłby się on niepowodzeniem, a organizatorzy i uczestnicy zostaliby srogo ukarani. To na pewno jeden z powodów, dla których Chińczycy nie organizują powstań. A inny czynnik, który to powoduje? Może po prostu nie czują takiej potrzeby. My, ludzie z inną kulturą, inaczej myślący ich nie zrozumiemy...
Pozdrawiam, Hajdek
blizniaki06 27.03.2011 @ 17:12
do "Hajdek": prawda... czasem trudno o ludzkie zrozumienie, nawet gdy "dzieli nas tylko rzeka zwyczajnych spraw", a co dopiero, gdy ocean ustrojowy i bezbrzeżne horyzonty odmiennej zwyczajowości...
Hajdek 30.03.2011 @ 15:22
@blizniaki06 - dokładnie, nie możemy ich rozumieć. Są w zupełnie innej sytuacji i w ogóle bardzo różnimy się pod chyba każdym względem. Religia, kultura, polityka... Można by tak naprawdę długo wymieniać. Lepiej przestańmy się nad tym rozczulać, bo raczej do niczego nie dojdziemy ;) .
Pozdrawiam, Hajdek
blizniaki06 3.04.2011 @ 12:32
Hajdek - dojdziemy/nie dojdziemy... pokonwersować zawsze przyjemnie... ;))

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 11 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości