PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Zmiana rozliczeń Intertel i TP

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/zmiana-rozliczen-intertel-i-tp-3217.html
QR Code
Zmiana rozliczeń Intertel i TP

Michał Gruszka, 30 stycznia 2008, 01:00
Tagi: Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

W dniu 28 stycznia 2008 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję w sprawie zmiany Umowy o Współpracy i Wzajemnych Rozliczeniach z dnia 27 lipca 1998 r., zawartej pomiędzy Telekomunikacją Polską S.A. i Intertel Sp. z o.o., poprzez ustalenie zasad rozliczeń za:

zakańczanie połączeń strefowych w sieci TP i w sieci Intertel,
zakańczanie połączeń w obszarze tranzytowym i poza obszarem tranzytowym w sieci TP,
połączenia do numerów AUS,
tranzyt połączeń z sieci Intertel przez sieć TP do sieci innych operatorów.

Decyzja Prezesa UKE w sprawie zmiany Umów pomiędzy Intertel i TP powinna przyczynić się do wzrostu konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, a także umożliwić dalszą współpracę pomiędzy Intertel a TP na zasadzie niedyskryminacji.

Prezes UKE, analizując wysokość i charakter opłat za zakańczanie połączeń w stacjonarnych publicznych sieciach telefonicznych obowiązujących w rozliczeniach międzyoperatorskich, wziął pod uwagę zaszłości, które powstały w związku z wykonywaniem Umowy w oparciu o zasadę bill and keep. Należy wyjaśnić, że umowa typu bill and keep (w dosłownym tłumaczeniu - taryfikuj i zatrzymaj) to typ umowy polegającej na tym, że operatorzy wymieniają się ruchem za darmo, każdy taryfikuje swojego abonenta, ale pieniądze zatrzymuje po swojej stronie operator wywołujący (z którego sieci abonent rozpoczął połączenie).

Stosowanie zasady bill and keep sprzeciwia się obowiązkowi niedyskryminacji (obowiązek równego traktowania przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostępu telekomunikacyjnego został nałożony zarówno na Intertel decyzją Prezesa UKE z dnia 10 października 2007 r., jak też na TP decyzją z dnia 18 września 2006 r.). Istotą tego obowiązku jest zapobieżenie tym zachowaniom przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, które mogłyby wywierać istotnie szkodliwy wpływ na konkurencję.

Oferta ramowa w zakresie łączenia sieci i stawek rozliczeń (oferta RIO 2006), która obowiązuje w relacjach pomiędzy TP i pozostałymi operatorami, w ustalaniu warunków współpracy międzyoperatorskiej nie przewiduje możliwości zastosowania zasady bill and keep. Dlatego w ocenie Prezesa UKE ten model rozliczeń nie powinien być obecnie stosowany na rynku. Model rozliczeń międzyoperatorskich typu bill and keep stał się bowiem rynkowo niekorzystny dla TP, gdyż nie mogła ona pobierać opłat za znaczną część połączeń przychodzących do sieci TP. Model ten, okazał się również rynkowo niekorzystny dla pozostałych operatorów, którzy posiadali rozliczenia minutowe za wszystkie połączenia, co skutkowało zachwianiem zasady niedyskryminacji. W związku z tym Prezes UKE przychylił się do wniosku TP i zmienił model rozliczeń między Intertel i TP, wprowadzając zasady rozliczeń oraz stawki interkonektowe zgodne z ofertą RIO 2006.

Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

reklama

Ostatnie opinie internautów

do bani 10.03.2008 @ 10:49
moim zdaniem ta firma jest nie poważna... dzwonie stacjonarnym i neta mi rozłącza... a co oni na to?? lata to im... i tak poza tym to przerwy w necie... to jest śmiech na sali a nie dostawca internetu!!!!
do bani 10.03.2008 @ 10:50
miałem na myśli firmę intertel...

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 10 i 6 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości